Audemars Piguet The Royal Oak 15300: sen asi každého z nás

Audemars Piguet The Royal Oak 15300: sen asi každého z nás

Audemars Piguet / Novinky

Audemars Piguet Royal Oak Openworked Extra-Thin. Legenda slaví čtyřicetiny

Když se řekne Audemars Piguet, asi každému na mysl přijdou typické a nezaměnitelné Royal Oak, jejichž design vzešel z pera geniálního návrháře pana Géralda Genta. Royal Oak v příštím roce oslaví čtyřicetiny a proslulá manufaktura proto uvádí limitovanou edici, která se chlubí nejen extrémní štíhlostí.

Ikonické hodinky Royal Oak jsou snem téměř každého milovníka švýcarských hodinek, i když samozřejmě ne hned. K takovému rozhodnutí si člověk musí dojít, ovšem vlastnit jakýkoli typ této široké kolekce znamená, že už další hodinky nebudete potřebovat, jakkoli se takové tvrzení může jevit čerstvému ChronoManiakovi jako úsměvné.

Audemars Piguet The Royal Oak 15300: sen asi každého z nás

Design, který se za těch téměř čtyřicet let změnil jen drobnostmi, je dalším důkazem neskutečného mistrovství letos zesnulého hodinářského designéra. Ostatně sám Gérald Genta se v četných interview nikdy netaji tím, že právě Royal Oak s osmihrannou pevnou lunetou zdobenou šrouby patří k jeho nejoblíbenějším počinům.  

Royal Oak Openworked Extra-Thin: jen 40 kousků v platině

Nové Royal Oak s dovětkem Openworked Extra-Thin se chlubí jednak částečnou skeletonizací a pak také velmi tenkým profilem. Ačkoli tloušťka hodinek zatím nebyla prozrazena a nejsou k mání ani fotky z profilu, výška pouzdra prý nepřekročí hranici osmi milimetrů.

Nepřehlédněte  Hodinky OMEGA a Victorinox v novém filmu Zdrojový kód

Plášť hodinek je vyroben z platiny 950 a v průměru má 39 milimetrů, šroubovací korunka tento rozměr zvýší o zhruba dalších 5 mm. Platinová je i pevná luneta tvaru pravidelného osmiúhelníku s jemně zaoblenými stranami, která je hlavním nositelem nezapomenutelného designu.

Zatímco horní plocha zdobená hexagonovými hlavami šroubů vyrobených z bílého zlata má broušený povrch, boční zkosená hrana je zrcadlově leštěná. Luneta obepíná konvexní safírové sklo s oboustrannou antireflexní úpravou pro minimalizaci odlesků, z mnoha úhlů pohledu tak bude sklo téměř neviditelné.

Audemars Piguet The Royal Oak Openworked Extra-Thin

Plochu číselníku tvoří jen úzký prstenec se zlatými luminiscenčními indexy na hodinových pozicích, značeny jsou i jednotlivé minuty. SuperLuminova se dostala i na dvojici hlavních ruček, sekundovou tady nehledejte.

Jedinou komplikací je tak datum, jehož náhled je na obvyklé pozici "3" se šedým podložím, věnec je ale vyroben ze safíru a tak je po krajích ciferníku vidět úplně celý. Odhalují se i mnohé jiné části mechanismu, vidět jsou modře zdobené komponenty i detailně opracované můstky.

První Royal Oak uvedené na jaře roku 1972 využívaly kalibru 2121, který tehdy byl se svou tloušťkou pouhých 3,05 mm jedním z nejtenčích mechanických strojků s automatickým nátahem.

Nepřehlédněte  Jeden kousek hodinek Bremont C17 Globemaster míří do dražby

Do jubilejní edice je vsazen in-house strojek shodné tloušťky, nese ale označení 5122, má průměr 28,40 mm (12 1/2 linky) a jeho setrvačka kmitá na frekvenci 2.75 Hz (každou hodinu tak vykoná 19 800 kyvů). Strojek je přes absenci hodinářských komplikací osazen hned 36 ložiskovými rubíny a celkem sestává z 247 částí. O automatický nátah se stará otáčející se závaží z 22karátového zlata s dekorací  "AP Royal Oak 1972 – 2012".

Audemars Piguet The Royal Oak Openworked Extra-Thin

Royal Oak byly v 70.letech minulého století jedněmi z mála luxusních hodinek sportovního rázu, který podtrhoval masivní tah, u kterého jsou podélné články spojeny vždy dvěma vertikálními. Také jeho design se od původního změnil jen nepatrně, nová je ale překládací spona, která je stejně jako celý tah z platiny 950.

Audemars Piguet The Royal Oak Openworked Extra-Thin budou vyrobeny v počtu pouhých 40 kusů. To má svou symboliku, každý rok života legendy rovná se jednomu kousku těchto výjimečných hodinek. Cena zatím nebyla zveřejněna, uvážíme-li ovšem, že se cenovka "běžných" Royal Oak 15300v oceli pohybuje okolo 10 tisíc eur, bude cena této limitky alespoň 10 × vyšší. Jak moc je tento tip reálný ukážou nejbližší týdny.

Nepřehlédněte  Fortis Marinemaster Vintage Chrono LE. Oslavy stoletého výročí značky začínají

Zdroj: World Tempus, Audemars Piquet

Štítky:

Zanechat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*