Ball Trainmaster Celsius

Ball Trainmaster Celsius

Ball Watch Co. / Novinky

Ball Watch Trainmaster Celsius. Hodinky s mechanickým teploměrem

V Americe si již před 120 lety lidé mohli podle provozu na železnici nastavovat své hodinky. Nebylo tomu tak vždy, takovou pověst dráze přinesla až spolupráce s hodinářskou značkou Ball Watch Company, která před nedávnem opět rozšířila svou nabídku.

Americká železnice skutečně byla již v devatenáctém stoletní synonymem přesnosti, ačkoli této pověsti předcházela smrtelná nehoda. Celá událost však byla pro značku natolik zásadní, že se její představitelé rozhodli k této příležitosti uvést hodinky, které celou záležitost připomenou.

K rozšíření kolekce Trainmaster se značka rozhodla i nyní, ovšem model s dovětkem Celsius připomíná kulaté výročí narození proslulého švédského fyzika, který zavedl teplotní stupnici, která je dnes běžnou součástí každodenního života.

Ball Trainmaster Celsius

Anders Celsius se narodil 27.listopadu a letos tak uplyne 310 let od jeho narození. Hodinky jsou limitovanou edicí a dílny hodináře tak opustí právě takový počet této zajímavé časomíry. Každý kus bude pochopitelně na viditelném místě dýnka číslován.

Hodinky jsou vybaveny zajímavou komplikací, jejich nedílnou součástí totiž je mechanický teploměr, který je schopen měřit teplotu okolí s nebývalou přesností 97 % v rozsahu teplot  -35°C až +45°C. Takový teplotní interval pro běžné použití naprosto dostačuje, výjimkou budiž chvíle strávené v sauně nebo v kryokomoře. Nutno podotknout, že obě místa nejsou pro mechanické hodinky zrovna to pravé.

Nepřehlédněte  OMEGA Planet Ocean Liquidmetal aneb hliník střídá keramika

Použitý modul k měření teploty je patentem značky, která jej již dříve využila u modelu Master Diver II TMT (The Mechanical Thermometer). Aktuální teplotu hodinky ukazují za pomocí tenké ručky na stupnici ve tvaru podkovy situované mezi sedmičkou a pětkou.

Ball Trainmaster Celsius

Na stříbrném číselníku dále zaujme nezbytné logo značky spolu s rokem založení, devítce sekunduje nápis Automatic, u "3" je připomenutí přísně omezeného objemu výroby.
Kromě této na poměry mechanických hodinek velmi netradiční komplikace nová časomíra Ball sleduje i aktuální datum, apertura neobvykle asistuje jedničkové pozici. Hodinové indexy ani ručky nejsou ochuzeny o typické samonapájecí tritiové trubice, které zabezpečují pověstnou luminiscenci, v níž značka Ball nemá konkurenci natož přemožitele.

Tvarově jde o elegantní hodinky s čistými liniemi, ocelové pouzdro má v průměru 41 milimetrů, a z pravého boku vykukuje výrazná korunka. Významného fyzika majiteli hodinek připomene pohled na zadní ocelové víčko, kde je gravírován jeho portrét

Anders Celsius (27.11.1701 – 25.4.1744)

Lidové pořekadlo, že jablko nepadá daleko od stromu sedí na Anderse Celsia jako ulité. Jeho otec byl profesorem astronomie, dědeček se zabýval matematikou.
Přes svůj poměrně krátký život stihl Celsius proniknout do tajů astronomie i fyziky, přednášel na uppsalské univerzitě a ve stejném městě dokonce založil astronomickou observatoř.

Mezi lety 1732 a 1735 cestoval po známých evropských observatořích, rok na to se zúčastnil geodetické výpravy v Laponsku, jejíž účastníci měli svým měřením poledníku prokázat zploštělý tvar planety.

Dekadickou teplotní stupnici Celsius navrhl roku 1742 a pro její výhodné použití v praxi se velmi rychle stala hojně používanou. Celsius zpočátku určil 100°C pro bod tání ledu a 0°C pro var vody. Rok po jeho smrti stupnici přetočil do dnešní podoby Carl von Linné.

Nepřehlédněte  Export švýcarských hodinek v březnu 2010 meziročně vzrostl o 11 %

Zdroj: Ball Watch Company, Wikipedie

Štítky:

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*