ETA Valjoux 7750 - legendární mechanický strojek s chronografem

ETA Valjoux 7750 - legendární mechanický strojek s chronografem

Novinky

COMCO prověřuje snahy Swatch Group o omezení distribuce strojků mimo koncern

Švýcarská komise pro hospodářskou soutěž (COMCO) oznámila, že zahájila řízení se skupinou Swatch, která plánuje zastavit dodávky hodinových  strojků i jednotlivých dílů mimo koncernové značky. Komise bude zjišťovat, zda je počínání koncernu v souladu s kartely a zda nemůže vést k dominantnímu postavení na trhu.

Snaha omezit distribuci zejména mechanických strojků ETA, která je součástí skupiny Swatch, za pomyslné brány koncernu je známá a celý "spor" se táhne již několik let. V tiskovém prohlášení Swatch Group stojí, že doufají ve vzájemnou dohodu, na základě které se tyto dodávky skutečně sníží, což je prý v zájmu celého hodinářského průmyslu. Jisté již však dnes je, že omezení distribuce začne už v příštím roce.

ETA Valjoux 7750 - legendární mechanický strojek s chronografemO problému magazín WatchTime informoval již v září 2009, kdy COMCO začala přezkoumávat obchodní praktiky společnosti ETA, v prosinci téhož roku tehdejší šéf koncernu Nicolas Hayek v rozhovoru potvrdil, že nemají v úmyslu do budoucna zásobovat hodinářskými díly nekoncernové výrobce.

N. Hayek neočekávaně v červnu 2010 zemřel a v čele skupiny jej krátce na to nahradila dcera Nayla Hayek, která však z jasných stanovisek otce neustoupila, stejně neoblomný je také ředitel koncernu, její bratr Nick Hayek Jr.

Nepřehlédněte  Tissot Seastar 1000 Blue. Obdivujte krásy podmořského světa

"Jsme pevně rozhodnuti snižovat dodávky hodinářských dílů třetím stranám, na tom se nic nemění. Netýká se to samozřejmě všech značek. Chceme ale mít právo říci: vám strojky dodáme a vám nikoli. Není možné, aby pokračovala současná praxe, kdy si výrobci odebírají strojky jako v samoobsluze. A právě to by mělo být obsahem kartelové dohody, kterou chceme s komisí (COMCO) vyjednat," řekl v aktuálním rozhovoru pro WatchTime ředitel Swatch Group N. Hayek.

IWC Calibre 30110 (ETA 2892)

Zájem o mechanické strojky ETA je ze strany mimokoncernových výrobců značný, což je pochopitelné. Tyto kalibry pro jejich kvalitu a trvanlivost v hojném počtu u svých hodinek využívá Oris, Breitling a v menší míře také IWC. Výhodou jsou nízké pořizovací ceny strojků, většinou totiž značky odebírají syrové ebauche strojky, které jsou levnější, než ty na zakázku zdobené. Samotné zdobení pak tito hodináři provádějí sami, třeba Oris tak každému strojku přidá typický červený rotor.

Chceme ale mít právo říci: vám strojky dodáme a vám nikoli. Není možné, aby pokračovala současná praxe, kdy si výrobci odebírají strojky jako v samoobsluze. A právě to by mělo být obsahem kartelové dohody, kterou chceme s komisí (COMCO) vyjednat," řekl ředitel Swatch Group Nick Hayek.

Zatím není jasné, kterým značkám budou zavedené distribuční kanály přiškrceny a nebo úplně odstřiženy, ovšem řada z nich by se takového scénáře mohla docela obávat. Z trojice zmíněných, která ale představují jen pomyslnou špičku ledovce, by nejvíce postiženou byla Breitling, která upravené strojky ETA používá ve valné většině svého portfolia. Jejich mechanické hodinky jsou totiž až na výjimky (in-house strojek B01, B11 – Lemania 1873 a B12 – Lemani 187) poháněny právě kalibry tohoto výrobce.

Nepřehlédněte  Cartier Cardan Lové Tourbillon s číselníkem ve tvaru kolosea

Breitling Calibre B17 (ETA 2824)

Otevírá se tak cesta konkurenčním výrobcům, kterým by kromě nutné kvality až tolik nezáleželo na odběratelích. Výzvu zatím vyslyšela Sellita, která má nyní v nabídce čtveřici mechanickým kalibrů s automatickým nátahem, dva z nich přitom v podstatě kopírují oblíbené a zavedené ETA strojky 7750 a 2824 (nebo 2892).

Zdroj: WatchTime, Swatch Group, Breitling, Sellita

Štítky: /

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*