Zenith El Primero Striking 10th

Zenith El Primero Striking 10th

Novinky / Zenith

Hodinky Zenith se strojkem El Primero Striking 10th absolvovaly misi ve vesmíru

V úterý čtyřiadvacátého května přistál raketoplán Sojuz v kopcích Kazachstánu. Událost to je o to zajímavější, že jeden z členů posádky měl na ruce hodinky Zenith, které ve vesmíru strávily 159 dnů.

Hodinky Zenith El Primero Striking 10th se vydaly vstříc nekonečnému prostoru již koncem prosince, když se octly na palubě raketoplánu Sojuz, který odstartoval misi z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu. Ve výšce 400 km nad našimi hlavami plave rovných 400 tun hmotný objekt. A nejde přitom o zbloudilý asteroid, který by ohrožoval život na Zemi, ale Mezinárodní kosmickou stanici (ISS – International Space Station), která obíhá kolem naší planety. Tuto vesmírnou laboratoř nepřetržitě obývá posádka šesti astronautů, tento tým pak v prosinci doplnil precizní mechanický chronograf na zápěstí astronauta v rámci ESA (European Space Agency). Hladkému přistání raketoplánu zpět na povrch Země sekundovali tři letadla a rovnou čtrnáct helikoptér.

Zenith El Primero Striking 10th

Zenith El Primero Striking 10th jsou výjimečné tím, že jako vůbec první náramkový mechanický chronograf dokážou měřit čas s přesností 1/10 sekundy. To díky vysoké frekvenci kmitů setrvačky 5 Hz (36 000 kyvů/hodinu). Sekundová ručka chronografu oběhne jednou dokola za deset sekund, přičemž lze úseky s uvedenou přesností odečítat na obvodové stupnici.

Nepřehlédněte  Před 100 lety se potopil Titanic a Romain Jerome vydává dvě limitované edice hodinek

Jak již napovídá hmotnost vesmírné stanice, i její další proporce jsou doslova mamutí, ostatně posuďte sami:

  • Délka: 108 m
  • Šířka: 74 m
  • Výška: 45 m
  • Objem talkových komor: 1 200 m3
  • Celková hmotnost: 400 tun
  • Konstruována od 20.listopadu 1998
  • Nadmořská výška na oběžné dráze: 370 – 460 km
  • Cestovní rychlost: 7,7 km/s (27 700 km/h)
  • Plochy solárních panelů: 2 500 m2, dodává 110 kW
  • Cena: 100 mld. USD
  • Partneři: NASA (American Space Agency) , ESA(European Space Agency) , Roscosmoc (Russian Space Agency), CSA (Canadian Space Agency), JAXA (Japanese Space Agency)

Zenith vždy s nádechem dobrodružství

Značka Zenith měla vždy k podobným misím blízko, což v minulosti již mnohokrát prokázala. Hodinky této manufaktury se tak několikrát podílely na dobrodružných expedicích. Za připomenutí stojí objev severního a jižního pólu průzkumníkem Roaldem Amundsenem, nebo Ghándího boj za nezávislost Indie. Hodinky Zenith měl na zápěstí také lékař a dobrodruh Jean-Louis Etienne, když jako první na palubě horkovzdušného balónu překonal severní pól. Při všech těchto misích byly hodinky vystaveny extrémním podmínkám a dlužno říci, že vždy obstály na výbornou.

Nepřehlédněte  OMEGA Speedmaster Moonwatch Chrono Orange Gold: zlato s příměsí platiny

Zdroj: WorldTempus, Wikipedie, Zenith

Štítky:

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*