Hublot Magic Gold

Hublot Magic Gold

Hublot / Technika

Hublot Magic Gold je nejtvrdší zlato na světě

Velký úspěch v samotném závěru letošního roku hlásí hodinářská manufaktura Hublot. Tím důvodem k oslavě není vydání limitované edice ani představení nového in-house strojku. Společnost se tentokráte vrhla na studium vylepšování materiálů a výsledkem je odolná slitina Magic Gold.

Pod novou slitinou Magic Gold nejsou podepsáni pouze hodináři z Hublot, jde o výsledek tři roky trvající spolupráce předních vědců z oboru polytechniky a metalurgie. Výzkum přinesl očekávaný výsledek v polovině tohoto měsíce a tak v úterý 15. prosince na tiskové konferenci novou slitinu před zraky novinářů odhaluje šéf společnosti Jean-Claude Biver a profesor z Technologické univerzity v Lausanne (EFPL) Andreas Monrtensen za účastí zástupců metalurgického oddělení dílny Hublot.

Zlato coby hojně užívaný materiál k výrobě pouzder luxusních hodinek má jednu poměrně velkou vadu. Na rozdíl od často používaných nízkouhlíkových legovaných ocelí (316L) s tvrdostí okolo 220 – 240 HV, má 18karátové zlato tvrdost okolo 130 – 150  HV. Tvrdost obecně představuje odpor materiálu vůči vnikání cizího tělesa, tedy čím vyšší hodnota tvrdosti daného materiálu, tím vyšší je jeho odolnost vůči mechanickému poškození.

Nepřehlédněte  Swatch Group představuje antimagnetický Nivachron

Hublot Magic Gold

Běžně užívané 18kt zlato užívané k výrobě šperků a hodinových pouzder na tom tedy s tvrdostí není nejlépe, což je vzhledem k jeho ceně v porovnání s ocelí dosti nepříjemné. Koneckonců mít za pár měsíců zlaté hodinky v ceně i několika set tisíc korun samý škrábanec je opravdu nehezká představa.

Snaha hodinářských značek ve spolupráci s metalurgickými ústavy objevit "recept" na odolnou a přitom cenově přijatelnou slitinu vhodnou k výrobě plášťů hodinek je známa. Například německá společnost Sinn tak používá tzv. ponorkovou ocel, kterou dodávají tamní doky Howaldtswerke-Deutsche Werft GmbH and Nordseewerke GmbH. Na tento materiál navíc u Sinn umí nanést extrémně odolnou povrchovou vrstvu zvanou Tegiment, která se pyšní tvrdostí až 1 500 HV.

Audemars Piguet Royal Oak Offshore Chronograph

Audemars Piguet zase vsadila na lisovaná uhlíková vlákna (směs uhlíku a polyamidových vláken) se zajímavou povrchovou úpravou a tvrdostí bezmála 630 HV. Tento kovaný karbon je používán nejen k výrobě samotných hodinkových pouzder, ale i některých částí strojků.

V Hublot se ale rozhodli zaměřit na zdokonalení zlata a Magic Gold je výsledkem mimořádně povedeným. Jde o unikátní kombinaci 18kt zlata a 22% práškového karbidu boru. Ten se v pecích zahřeje na teplotu téměř 2000°C, kdy se z prášku vytvoří pórovitá struktura. Následně se přidá roztavené 18kt zlato, které účinky velmi vysokého tlaku vzniklé póry vyplní a oba materiály se dokonale propojí.  Tato operace se provádí v komoře vyplněné inertním plynem. Výsledkem je pevná bezpórovitá slitina tvořena dvěma druhy úzce propojených krystalografických mřížek.

Nepřehlédněte  Hublot v podhůří Alp otevřela novou manufakturu

Výroba slitiny Magic Gold

Magic Gold dosáhla při měření tvrdosti podle Vickerse hodnoty 1 000 a blíží se tak v hodinařině používané extrémně odolné keramice s tvrdostí okolo 1 200 – 2 000 HV. Kouzelné zlato od Hublot je tak nejtvrdším zlatem vůbec, takovým, které poškrábáte prý leda diamantem.

Oficiálním představením slitiny Magic Gold končí u Hublot experimentální etapa testování nového materiálu a zároveň znamená začátek etapy druhé, start komerční produkce hodinek s využitím tohoto obdivuhodného materiálu.

První Hublot s pouzdrem z magického zlata budou k vidění již za pár měsíců na největší hodinářské výstavě v Basileji. Zatím není jasné, jak bude nastavena cena takových hodinek v porovnání s kusy z běžného 18kt zlata. Otázkou také je, zda bude Magic Gold používána pouze u limitovaných edicí, nebo zda se Hublot rozhodne novým materiálem postupně nahradit své kompletní portfolio hodinek se zlatými pouzdry. Tyto i další otázky nám všem budou pravděpodobně zodpovězeny v březnu na BaselWorld 2012.

Zdroj: Hublot, A Blog to read

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*