Tým odborníku, který se na vývoji hodinek podílel

Tým odborníku, který se na vývoji hodinek podílel

IWC

IWC Portuguese Sidérale Scafusia: ty nejkomplikovanější

Hodinářská manufaktura IWC představila hodinky, které po právu sám šéf značky označuje za nejsložitější časomíru, která kdy z dílen výrobce vzešla. Kromě královské komplikace tourbillon a běžného ukazatele času totiž dává přehled i o času hvězdném.

Hodinky s označením Portuguese Sidérale Scafusia s referenčním číslem 5041 budou vyrobeny pouze na objednávku. Jejich slavnostní odhalení se uskutečnilo ve slavné astronomické observatoři v Čile a představují jakýsi mezník v technickém vývoji značky. Vždyť také kompletní návrh a jejich realizace spolykala týmu IWC a několika dalším externím odborníkům deset let života, roky píle ale přinesly své ovoce a sám šéf značky Georges Kern o hodinkách s pýchou mluví jako o vysněném stroji.

Tým odborníku, který se na vývoji hodinek podílel

Hodinky tak jednak poukazují na technické možnosti prvotřídních hodinářů a entuziastům a milovníkům hodinek zase otevírají  nové pole k diskuzi.

Dá se také očekávat, že se nové exkluzivní IWC Portuguese velmi rychle objeví v hledáčku zámožných sběratelů, kteří jimi budou chtít rozšířit své rozsáhlé sbírky.
Kern v rozhovoru pro švýcarský list Le Matin uvedl, že projekt nebyl od prvopočátku zamýšlen jako komerční, hodinky tak mají především již tak velmi vysoké renomé značky v očích veřejnosti ještě o něco zvýšit.

V plánu je prodej asi deseti kusů hodinek každý rok a většina z nich zřejmě zamíří do asijských zemí, ostatně právě ty jsou v posledních letech hlavním odbytištěm luxusních hodinek. Novou klientelu pak budou hodinky lapat ve značkových buticích IWC po celém světě.

Astronomické komplikace

Mezi nejčastější hodinářské komplikace bezesporu patří datum, ukazatel dne v týdnu nebo chronograf, takové mechanické hodinky jsou tedy velmi běžné a není tak problém je sehnat.
Tím pádem jsou však u sběratelů, nepyšní-li se nějakým jiným lákavým parametrem (malý počet vyrobených kusů, vysoký věk hodinek a zároveň výborný stav),  také nejméně žádané. Jelikož nové IWC mají být právě pro sběratele velmi atraktivní kořistí, museli hodináři spolu s managementem značky hledat takovou komplikaci, která se u hodinek vyskytuje opravdu zřídka.

Nepřehlédněte  IWC TOP GUN Miramar jsou nové pilotky s in-house strojkem

IWC Portuguese Sidérale Scafusia

Poměrně rychle bylo jasno, že se ve finále bude vybírat mezi astronomickými komplikacemi. Velmi rychle byly zavrženy fáze měsíce nebo ukazatel dne a noci, a asi ani narovnání času se nezdála být pro hodinky tím pravým.

V IWC nakonec problém vyřešili po svém a hodinky nabízejí hned několik astronomických údajů najednou, ty by se ale jen stěží vešly na číselník a proto jsou netradičně zobrazeny na víčku hodinek.

Za vše přitom zodpovídá použitý kalibr, který nese číselné označením 94900 a sestává z více než 500 dílů. Kromě hlavní částí, která se stará o pohyb tří základních ruček času obsahuje modul pro indikaci astronomických dat.

IWC kalibr 94900

Mnoho komplikací si žádá dostatek prostoru, což v tomto případě znamená uložení stroje v 46 milimetrovém platinovém pouzdře tloušťky 17,5 milimetrů, které odolá tlaku 30 m vodního sloupce.

Černý číselník ve středu zdobí nakloněný model země s rovnoběžkami a poledníky, dvojice centrálních ruček spolu s mimostřednou sekundovkou ukazují běžný čas, tzv. sluneční.
Na subciferníku pod dvanáctkovou pozicí je dvojicí rafiček prezentován tzv. hvězdný čas, kterého se využívá v astronomii při výpočtech k popisu zdánlivého pohybu hvězd po obloze, který ve skutečnosti způsobuje otáčením Země kolem své osy.

IWC Portuguese Sidérale Scafusia

Jeden hvězdný den netrvá 24 hodin jako v případě reprezentace slunečním časem, tedy takového, kterého lidstvo běžně používá k popisu denního a nočního cyklu za pomocí hodnot v intervalu 0 – 24, ale je o něco kratší. Trvá přesně 23 hodin,  56 minut a 4,09 sekundy.  

Nepřehlédněte  Finančníci z Wall Street nosí Porsche Design a IWC Portofino

Tento rozdíl je způsoben současným posuvem Země vůči Slunci během její rotace okolo vlastní osy. Za celý rok tak Země vykoná vůči vzdáleným hvězdám oproti Slunci o jednu rotaci navíc, rozdíl přepočtený na jednotlivé dny pak jsou právě ony necelé 4 minuty.

Mezi pozicemi  3,5 – 5,5 je obloukový ukazatel rezervy nátahu, která je díky dvojici barelů až 96 hodin. U devítky je mimostředně uložená sekundová ručka, která obíhá nad mechanismem tourbillonu, který je poháněn konstantní silou až 48 hodin a zajišťuje tak přesný čas – nepokoj totiž po tuto dobu kmitá se zcela stejnou amplitudou.

IWC Portuguese Sidérale Scafusia

Zatímco u běžné konstrukce tourbillonu se po plném natažení pera začíná amplituda ihned měnit, byť jsou tyto změny samozřejmě velmi malé, nová konstrukce od IWC zajišťuje chod beze změny minimálně po dobu dvou dnů.

V takovém režimu se sekundová ručka pohybuje skokově po jedné sekundě a spolu s ní rotuje kolem vertikální osy i mechanismus tourbillonu. Následně mechanismus přechází do běžného režimu a sekundová ručka se pohybuje tak kontinuálně, tedy tak, jako u každých mechanických hodinek. V tomto případě je každá sekunda rozdělena do pěti dílků, což definuje frekvence kmitání setrvačky 2,5 Hz (18 000 kyvů/h).

IWC Portuguese Sidérale Scafusia

Pravá bašta pro všechny milovníky astronomie je však na víku hodinek, kde je mapa hvězdné oblohy a netradiční zobrazení dalších vysokých komplikací. Žlutý disk ukazuje viditelnou hvězdnou oblohu dle zvolené lokality, mapa hvězdné oblohy se během dne otáčí a tak je zobrazení horizontu vždy korektní.

Horizont je viditelná plocha oblohy, kterou vytíná křivka (v ideální případě kružnice), kde se obloha opticky stýká se zemí. Samozřejmě není možné na tak malou plochu vměstnat kompletní hvězdnou mapu, podle IWC je možné na dýnko umístit cca 500 až 1000 hvězd. Volba oblasti hvězdné oblohy na víku je přitom jedna z možných personalizací těchto úžasných hodinek.

Nepřehlédněte  IWC Big Pilot DFB. Oficiální časomíra německého fotbalového týmu

IWC Portuguese Sidérale Scafusia

Na prvním prstenci, který obepíná hvězdnou oblohu je dvojice červených šipek, které označují čas východu a západu Slunce. Denní a noční cyklus spolu s ukazatelem půlnoci zaštiťuje zesvětlující se nebo ztmavující se plocha hvězdné oblohy. Černý prstenec slouží k odečtu hvězdného času a pouze tak duplikuje 24-hodinový ukazatel, který obývá horní část číselníku.

Netradičně je zobrazen  věčný kalendář, který běžně zastřešuje trojice subciferníků, v tomto případě vše řeší dvojice apertur spolu s indikací přestupného roku. Na jednom věnci tak je stupnice od 0 do 365, aktuální den v roce se odečítá pod jedničkou a navíc se připočte číslo v apertuře za nápisem Plus.

Ústředí firmy IWC

Zobrazení tak pravda není zdaleka natolik pohodlné jako u hodinek, jejichž je věčný kalendář hlavním lákadlem a nejvyšší komplikací, ale právě netradiční pojetí je o to cennější – stejné jinde nenajdete.

Velké možnosti personalizace

Není překvapením, že u takto exkluzivních hodinek bude mít klient právo jejich vzhled uzpůsobit k obrazu svému, i když pochopitelně jen v jistých mezích. Na výběr bude několikeré barevné provedení číselníku a také materiál pouzdra nebo koženého řemenu.

IWC Portuguese Sidérale Scafusia (možnosti volby)

Celkové číslo různých kombinací tak podle vyčíslení IWC překračuje hranici dvou set.
Společné bude dárkové balení s netradiční natahovačem, kdy čelisti obepnou korunku hodinek a v nastaveném časovém intervalu jí otáčí.

Zdroj: IWC

Štítky: /

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*