Longines V.H.P. GMT

Longines V.H.P. GMT

Longines

Longines V.H.P. GMT mají roční odchylku jen 5 sekund

Longines má krom mechanických hodinek v nabídce i řadu zajímavých modelů s quartzovými strojky. K nejzajímavějším bezpochyby patří modely kolekce Conquest V.H.P. s extrémně přesným chodem s minimální odchylkou. Loňský tříručkový model a chronograf doplňuje GMT verze s jednou speciální funkcí.

Přestože obliba čistě mechanických strojků u příznivců hodinek rozhodně neupadá, hodinářské značky nenechávají ladem ani quartzové strojky. A Longines je mezi význačnými výrobci v tomto ohledu bezpochyby nejaktivnější.

Je to pochopitelné, přestože chod mnohých mechanických strojků má jen minimální denní odchylku, kterou lze vhodným odkládáním na noc prakticky eliminovat, na přesnost quartzu se z principu nelze nikdy dostat.

A už vůbec ne na přesnost strojku V.H.P. (Very High Precision), který patří k posledním výdobytkům na poli hodinek s elektronikou.

Za jeho vývojem stojí tým společnosti ETA, kterému celý proces od prvního návrhu po kompletaci prototypů finálního konstrukčního řešení zabral dlouhé čtyři roky. Kalibr byl vyvinut exkluzivně pro Longines a proslýchá se, že skutečně zůstane devízou této značky. Strojky V.H.P. by se tak v krajním případě nemusely dostat ani k ostatním značkám podobné kategorie v rámci koncernu Swatch Group (Tissot, Hamilton, Certina).

Longines V.H.P. GMT

Longines V.H.P. GMT Flash Setting

Nepřehlédněte  Populární Longines HydroConquest nově celé v keramice

Osobně je mi sympatické, že Longines namísto návrhu vlastních chytrých hodinek, kterémužto segmentu už několik tradičních značek neodolalo (TAG Heuer, Montblanc, Hublot), zůstává mimo tuto skupinu a soustředí se na další zlepšování a zpřesňování quartzových strojků.

Strojek V.H.P. má díku tomu toleranci odchylky pouhých ± 5 s ročně. Takovou považuji za velmi dobrou u slušných mechanických hodinek a také u běžného quartzu. Ovšem zatímco Longines V.H.P. oněch pět sekund posbírají za rok, mechanické hodinky za den a konvenční quartz za měsíc.

Jinými slovy je systém V.H.P. oproti běžnému quartzu 12krát přesnější a vůči mechanickému strojku, jehož odchylka jen o fous nevyhovuje certifikaci COSC Chronometer, je chod přesnější dokonce 365 krát. To si zaslouží obrovskou pochvalu.

Jejich další devízou je systém GPD (Gear Position Detection), tedy detekce polohy soukolí. Ten ukáže své schopnosti, pokud jsou hodinky vystaveny silnému nárazu nebo účinkům magnetického pole. Oba scénáře mohou ve finále znamenat vychýlení ruček. Pokud systém GPD něco takového detekuje, automaticky ručky nastaví do korektních pozic jako před nárazem.

Nepřehlédněte  Longines Twenty-Four hours: jednou dokola za 24 hodin

Výhodou je i dlouhá životnost baterie okolo 5 let a kalendář přednastavený až do roku 2 399. Zdaleka nejen pro naši generaci tedy platí, že hodinky mají věčný kalendář.

S telefonem komunikují jinak, než byste čekali

Jasně jsem uvedl, že Longines V.H.P. GMT Flash Setting nejsou chytré hodinky, ovšem přesto jsou v galerii fotografie hodinek právě se smartphonem. Důvod? Přestože uvnitř není Bluetooth ani wi-fi modul, skrze který by se hodinky dokázaly s telefonem spárovat, komunikovat s ním přesto částečně dokážou. Využívají k tomu metodu flash setting, kterou můžeme volně přeložit jako nastavení blikáním.

Při detailním pohledu na číselník, konkrétně na číslici 1 u pozice dvanáct, odhalíte malý otvor v číselníku. A skrze ten strojek umí přečíst informaci, kterou mu pomocí Morseovy abecedy vyšle blesk fotoaparátu telefonu.

Longines V.H.P. GMT

V aplikaci Longines jednoduše nastavíte výchozí a cílové město (neboli výchozí a cílovou časovou zónu), smartphone namíříte tak, aby měl světelný senzor na číselníku přímý výhled na blesk fotoaparátu a na displeji stisknete tlačítko Start.

Jakmile snímač posbírá sekvence složené z krátkých a dlouhých impulsů, a informace přetaví ve vybrané časové zóny, provede elektronika přestavení času dle získaných dat. Dvojitým stiskem korunky lze přehazovat domácí a cestovní čas mezi sebou. Domácí ukazuje trojice ruček v běžném 12h režimu, cestovní pak jedna GMT ručka, která oběhne jednou dokola za 24 hodin.

Nepřehlédněte  Americká lyžařka dosáhla na vlastní model u Longines

Klamou tělem

Přestože hodinky disponují tak pokročilým quartzovým strojkem s mnoha zajímavými vlastnostmi, navenek to nedávají vůbec znát a tváří se jako jedny z mnoha zástupců modelové řady Conquest.

Mají ocelové pouzdro průměru 41 nebo 43 milimetrů s dostatečnou vodotěsností 50 metrů, která stačí i na plavání. Zájemci mohou sáhnout po verzi s PVD úpravou a ocelový náramek vyměnit za gumový řemínek s překlápěcí přezkou. Číselník může být stříbrný, modrý nebo s velmi efektním karbonovým vzorkem. Sklo je v každém případě safírové s několikavrstvým antireflexem na vnitřní straně.

Cena začíná na 1 250 CH za ocelovou verzi s řemínkem, nejvyšší PVD verze se stejně upraveným náramkem a uhlíkovým číselníkem pak vyjde na 1 550 franků.

Zdroj: Longines

Štítky: / /

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*