Hlavní brána veletrhu Baselworld (zdroj: Watchpro.com)

Hlavní brána veletrhu Baselworld (zdroj: Watchpro.com)

Novinky

Ohrozí odchod Swatch Group veletrh Baselworld?

V neděli švýcarský deník NZZ informoval o plánech koncernu Swatch Group neúčastnit se příštího ročníku veletrhu Baselworld. Zpráva, která může celou akcí výrazně otřást, nemohla zůstat bez dalších komentářů.

Internetový magazín Hodinkee.com upozorňuje na názorový obrat Nicka Hayeka, prvního muže Swatch Group. Ještě před několika měsíci totiž nic nenasvědčovalo tomu, že by návštěvníci příští rok celé hejno novinek od značek, jež Swatch Group zastřešuje, neměli potkat.

Vždyť 28. března, tedy jen den na to, kdy se pomyslné brány veletrhu pro letošní rok definitivně uzavřely, dává Swatch Group formou tiskové zprávy vědět, že zastupuje přední značky, které se zavázaly ke svému účinkování v Basileji i příští rok.

Minulou neděli však přichází doslova třeskutá zpráva, Nick Hayek v rozhovoru pro televizi CNBC informuje o definitivním odchodu hodinářského impéria z příštího ročníku největší výstavy svého druhu vůbec.

Důvodem má být neochota vedení společnosti MCH Group, která je vlastníkem výstaviště a hlavním organizátorem Baselworldu, provést nezbytné změny, po kterých klíčoví vystavovatelé, tedy nejen Swatch Group, už delší dobu volají.

Omega Speedmaster The Dark Side of The Moon Apollo 8

Schůzka s vedením MCH Group bez výsledků

Hayek prý v květnu inicioval setkání s místopředsedou společnosti MCH, během které mluvil o vzestupu švýcarského hodinářského průmyslu jako o příležitosti k růstu samotného veletrhu, ne však bez potřebných změn.

„Musíte být otevřeni změnám. Musíte něco udělat a ne jednat jako doposud, tedy být trochu arogantní, trochu snobští, a nebýt schopni udělat nic nového,“ apeloval na místopředsedu MCH Group.

Nepřehlédněte  Bell & Ross na Facebooku spouští svůj e-butik

„Řekli: my uděláme to, a zapracujeme i na tomto,“ pokračuje Hayek a doplňuje, že se nezměnilo nic a vše zůstalo v zajetých kolejích. Zároveň si posteskl, že sama společnost nikdy schůzku s vedením Swatch Group, tedy největšího vystavovatele, nedomluvila.

Tissot letos v Basileji ukázal třeba povedené Antimagnetique Heritage 2018

Tradiční veletrhy jsou překonané

V rozhovoru pro CNBC Nick Hayek mimo jiné uvedl, že jsou tyto tradiční veletrhy již překonané a dnes už nemají takový smysl. Jsou prý zastoupeni po celém světě a mají tak čilý kontakt nejen se svými distributory, ale především s koncovými zákazníky. Vedení veletrhu si však podle něj myslí, že vystavovatelé jsou jen lidé, co platí, ale nemají víc co říci.

Mido letos v Basileji slavilo 100leté založení. Mezi představovanými novinkami nechyběly zmenšené Commandery v retro stylu

Swatch Group by prý proto měla prozkoumat nové možností a třeba se svými partnery, tedy dalšími hodinářskými značkami, vymyslet nějaký kreativnější způsob prezentace.

Hayek si však ve svém vyjádření nechává přiotevřená vrátka, když uvádí, že by veletrhy typu Baselworld určitě neměly úplně vymizet. Je prý ochoten jim pomoci nabrat správný směr, ale pro příští rok je prý neúčast koncernu v Basileji zcela jistá.

Odchod překvapil svým načasováním

K situaci se samozřejmě vyjádřil i ředitel MCH Group René Kamm. Rozhodnutí Swatch Group prý hluboce lituje a zrušení prezentace na příštím ročníku je pro něj překvapením, obzvláště kvůli načasování. Přichází totiž v okamžiku, kdy je tady nové vedení organizátora prý se svěžím duchem a spoustou nových nápadů.

Nepřehlédněte  Jaeger-LeCoultre Ultra-Thin Mad Men: pocta seriálu z prostředí reklamní agentury

Hlavním hybatelem chystaných změn má být Loris-Melikoff, který v květnu na pozici hlavního manažera vystřídal Sylvii Ritterovou.

Novinkami má být třeba nová hala pro malé nezávislé hodináře, pro návštěvníky pak přibudou rozmanitější způsoby, kterak zaplnit prázdný žaludek, vybudována totiž v areálu bude tříhvězdičková restaurace.

Levnější by mohlo být také ubytování v basilejských hotelech pro účastníky veletrhu, Loris-Melikoff usiluje o zajištění přiměřených cenových hladin nejen ubytování, ale i stravování.

Tyto změny by měly být jen částí celé řady novinek, které nové vedení plánuje 3.září detailně představit pod názvem Vision 2020.

Blancpain Fifty Fathoms Bathyscaphe Day Date 70s

Ubývá vystavovatelů i návštěvníků

Baselworld se posledních několik let potýká s klesajícím zájmem. Tenčí se totiž nejen řady vystavujících firem, značně klesá i počet návštěvníků. Jestliže se v roce 2015 do Basileje vypravilo 150 tisíc hodinkových nadšenců, letos to bylo o 50 tisíc méně.

Tristní však je, že navzdory vysokým cenám vstupenek i pronájmů plochy vykázala společnost MCH Group za loňský rok ztrátu přes 110 milionů franků. Právě Baselworld přitom pro firmu je lidově řečeno dojnou krávou, která jí každoročně přinese několik stovek milionů franků.

Swatch Group je koncern 17 značek, který krom nejdostupnějších výrobců typu Flik Flak, Calvin Klein, Tissot, Mido nebo Hamilton zastřešuje i luxusní manufaktury jako je Omega, Brequet, Blancpain nebo německý Glashütte Original.

Blíží se soumrak Baselworldu?

Ani jednu ze jmenovaných a dalších osm neuvedených však v příštím roce na veletrhu neuvidíme. Vzhledem k silnému zastoupení Swatch Group je tedy zcela na místě se ptát, zda se nepřiblížil soumrak největšího hodinářského veletrhu.

Nepřehlédněte  Zenith El Primero Stratos Flyback Striking 10th: slavný kalibr v mohutnějším pouzdře

Redakce serveru Hodinkee.com uvádí, že pokud Swatch Group nebudou následovat další dva velcí vystavovatelé v podobě Rolexu a Patek Philippe, pak výstava přežije. V případě společnosti Rolex odchod nehrozí, jelikož byl podepsán kontrakt na následujících pět let a tento se vší pravděpodobností výrobce nevypoví. Patek Philippe sice podobnou smlouvu nepodepsala, ovšem zatím nejsou žádné signály, že bychom nejuznávanější manufakturu neměli v Basileji vídat.

Rolex GMT-Master II 126710 BLRO

Důležitým pro zachování kondice Baselworldu je také konglomerát LVMH. Jean-Claude Biver, který šéfuje hodinářské divizi koncernu, deníku NZZ sdělil, že prezentace Hublot, TAG Heuer,Bulgari i Zenith v Basileji příští rok návštěvníci určitě neminou.

Odchodem Swatch Group, který navíc nemusí být definitivní, se tak zřejmě veletrh při zachování přízně uvedených partnerů o svou existenci obávat nemusí. Koneckonců by to nebyla první ztráta důležitého partnera. V roce 1990 se totiž z výstavy vytratil koncern Vendôme (dnešní Richemont Group), pod jejíž křídla dnes patří A. Lange & Söhne, Baume & Mercier, Cartier, IWC Schaffhausen, Jaeger-LeCoultre, Montblanc, Officine Panerai, Piaget, Roger Dubuis a Vacheron Constantin.

Koncern však od roku 1992 v Ženevě pořádá spolu s několika nezávislými značkami jako je Audemars Piguet nebo Richard Mille vlastní výstavu SIHH. Vždy v lednu (dříve krátce po skončení Baselworldu), se tak mohou příznivce luxusních hodinek těšit na lavinu novinek z dílen uvedených značek.

Nechme se tedy překvapit, zda se novému týmu MCH Group podaří Baselworld přetavit v tak trochu jiný veletrh, který by časem mohl Swatch Group třeba i přilákat zpět. Zatím je registrováno přibližně 650 vystavovatelů, což je podle vyjádření organizátora přibližně stejný počet, jako byl letos.

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*