OMEGA Seamaster 300 m Chronometer: srovnání generací

OMEGA Seamaster 300 m Chronometer: srovnání generací

Novinky / Omega

OMEGA Seamaster 300 m Chronometer 2011. Ve znamení změn

OMEGA Seamaster 300 m Chronometer, legendární to modelová řada oblíbeného hodináře, už ukazuje omlazenou svou tvář. Změn je skutečně víc než dost, někdy jde o na první pohled neviditelné detaily, jiné rozdíly jsou ihned patrné. V tomto článku si je, doufám, zmíníme všechny.

Zatímco příznivci kolekce Seamaster Planet Ocean již znají podobu její druhé generace od uvedení na letošní výstavě v Basileji, fanoušci, jejichž srdce bije pro mnohem starší a dnes již legendární řadu Seamaster 300 m mají úplně jasno jen několik dnů. Ostatně na oficiální stránkách výrobce jsou omlazené bondovky k vidění skutečně teprve chvíli.  Cožpak o to, fotografie nové verze po internetu přeci jen už nějakou dobu kolují, nicméně stále se nad nástupcem legendárních hodinek vznášelo spousta otazníků. Ty se ale v posledních dnech rozplynuly.

OMEGA Seamaster 300 m Chronometer: srovnání generací

Kalibr? Osvědčená „dvaapůlka“

OMEGA Calibre 2500 s krokovým ústrojím Co-Axial je bezpochyby zajímavý strojek, který se objevil u řady modelových kolekcí. Opomeneme-li právě Seamaster 300 m Chronometer, zabydlel se v první generaci Planet Ocean i Aqua Terra.

Nakonec to byl první masově vyráběný strojek, který systém Co-Axial vynálezce Georga Danielse obsahoval. Přes odlišný krokový mechanismus ale nejde o in-house strojek OMEGA, ale modifikovaný ETA 2892.

Nepřehlédněte  Hublot Oceanographic 4000. Vodotěsnost je jejich druhé jméno

OMEGA Planet Ocean (2005)

Jelikož nové Planet Ocean dostaly do vínku Calibre 8500 očekávali natěšení obdivovatelé tradičních bondovek (a v mnohých případech majitelé doposud vyráběné verze), že stejnou taktiku upgradu srdce hodinek zvolí OMEGA i v tomto případě.

Žel nestalo se tak, kdesi publikované „ověřené“ informace se později ukazují jako nepravdivé a poslední hřebíčkem do rakve nadějí byla předběžná doporučená cena okolo 4 000 $. Přitom současná generace Aqua Terra Chronometer se stejným strojkem (Calibre 8500) stojí okolo 5 500 $, a prodávat podobné hodinky se stejným strojkem s cenovým rozdílem okolo 30 tisíc korun je přeci jen nesmyslné. Tedy z pohledu výrobce, nakupující by takovou taktiku samozřejmě ocenili.

OMEGA Seamaster Aqua Terra Chronometer

Tradiční Seamaster 300 m Chronometer tak zůstávají v hierarchii značky přeci jen níže než stojí nové Planet Ocean nebo právě Aqua Terra a na výběr v podstatě za zhruba stejné peníze budou nové bondovky a předchozí generace Planet Ocean. To pro mnohé nebude zrovna jednoduché rozhodování.

OMEGA Seamaster 300 m Chronometer 2011: ve znamení změn

1. barevná provedení

Na webu OMEGA je zatím pouze modrá varianta, na internetu ale kolují snímky také černého barevného provedení, v tomto ohledu se tedy nic nemění a na své si přijdou příznivci sportovnější modré i možná elegantnější černé.

Nepřehlédněte  Breguet otevírá butik ve švýcarském Gstaadu

OMEGA Seamaster 300 m (2005) - číselník

OMEGA Seamaster 300 m (2011) - číselník

2. číselník

Tady už je změn hodně, první není právě vítaná, zmizely totiž tolik typické a oblíbené vlnky zdobící prakticky celou plochu ciferníku. Stejné zdobení se u objevuje i u jiných potápěčských hodinek jiných výrobců (např. Oris TT1, Ulysse Nardin Marine), vždy jsou ale příjemným oživením a jako každý takový detail přidávají hodinkám na zajímavosti.

Další změny:

  • hodinové indexy se zdají být ještě výraznější
  • nápis Professional se přestěhoval ze spodní části na horní
  • orámování apertury datumovky má zaoblené hrany
  • jiný font na věnci datumovky, jejíž povrch má zajímavě pískovaný

OMEGA Seamaster 300 m (2005) - číselník

OMEGA Seamaster 300 m (2011) - číselník

3. luneta

Luneta má malinko jiný tvar, typická obloučková vybrání ale zůstala. Vítanou změnou je rozhodně materiál vložky, kde lehký ale ne právě odolný hliník nahradila trvanlivá keramika. Obavy ze snadného poškození lunety tak můžete, v případě, že po nových bondovkách sáhnete, pustit z hlavy.

Další změny:

  • jiný font popisků lunety
  • popisky jsou gravírovány (nehrozí jejich snadné smazání poškrábáním)
  • minutové indexy jsou tenčí

OMEGA Seamaster 300 m (2005) - luneta

OMEGA Seamaster 300 m (2011) - luneta

4. víčko hodinek

Dýnko je opět celoocelové a typický mořský koník nikam neodplaval, přesto víko doznalo následujících změn:

  • koník má jiné tvary
  • podklad tvoří reliéfní vlnky (nikoli jemná zrnka)
Nepřehlédněte  Longines Column-Wheel Chronograph

OMEGA Seamaster 300 m (2005) - dýnko

OMEGA Seamaster 300 m (2011) - dýnko

5. Spona a tah

Komfortní a oblíbený tah, kde se střídají širší broušené a jemné leštěné články nebylo důvod měnit. Vítané je ale rozhodnutí spojení jednotlivých článku pomocí šroubků, které umožňují mnohem jednodušší a rychlejší změnu délky tahu. Ostatně ke stejnému kroku se výrobce odhodlal i u nových Planet Ocean.

Překládací spona je o něco kratší, přesto stále velmi masivní, z její jemně broušené plochy ale zmizel rytý nápis „Seamaster Professional“, o to je však výraznější rytina OMEGA spolu s logem.

6. cena

Uvedené změny se na výsledně ceně nepromítly nijak výrazně, současné bondovky s kalibrem 2500 (reference 2220.80) stojí okolo 74 tisíc korun, nová verze má stát okolo 82 tisíc korun.

Zdroj: OMEGA, Ace Jewelers (fotky) via WatchUSeek

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*