Panerai Luminor 1950 Pangaea Submersible Depth Gauge

Prestižní značka Panerai, které typická poduškovitá pouzdra hodinek zajistila nesmrtelnost a snadnou identifikaci, kromě své běžné produkce svým fanouškům čas od času připraví i nějakou specialitku. Takovým neobvyklým modelem jsou i Luminor 1950 Pangaea Submersible Depth Gauge.

Původem italská manufaktura Officine Panerai měla od nepaměti k potápěčským hodinkám velmi blízko. Krátce po svém založení se totiž stala oficiálním dodavatelem časomíry pro tamní námořnictvo, mariňáci při svých misích používali i hloubkoměry z jejich dílen, které byly schopny měřit maximálně hloubku 30 metrů.

Členové italského námořnictva s hodinkami Panerai

Vhodné k potápění je i většina dnešních Panerai, jejichž vodotěsnost bývá minimálně 100 m, častěji 300 a v některých případech by hodinky měly vydržet i tlak vodního sloupce 1 000 m. Panerai před třemi lety uvedla limitovanou edici řady Luminor 1950, která se pyšní zajímavou komplikací - ukazatelem hloubky ponoru.

Panerai Luminor 1950 Pangaea Submersible Depth Gauge aneb unikátní potápky

Hodinky s dovětkem Pangaea Submersible Depth Gauge tak bezesporu patří mezi potápěčské, třebaže je jejich stupeň voděodolnosti "jen" 120 m. Ten je typický zejména pro hodinky IWC, ovšem v případě těchto Panerai údaj znamená, že ona barevná ručka je schopna na obvodové stupnici číselníku právě až takovou hloubku ponoru ukázat. Udávaná vodotěsnost je tedy absolutní a nikoli orientační, jak tomu běžně je (např. 100 m jsou vhodné při potápění do cca 10 metrů hloubky).

Plocha číselníku je modrá a oproti zvyklostem Panerai nesestává ze dvou vrstev (sendvič) a jednotlivé indexy a značení jsou tak naneseny nad ciferníkem. Velká luminiscence všech důležitých prvků ale samozřejmě zůstává.

Panerai Luminor 1950 Pangaea Submersible Depth Gauge

Stupnice ukazatele ponoru není lineární a při hloubce dvaceti metrů se ručka zastaví na šestce, u pozice "9" je již 70 m, maximálních hodnota 120 m pak leží kousek nad desítkou. Tlačítko k aktivaci měření hloubky je u pozice "10". Kromě výkonu posledního ponoru žlutá ručka  v běžném režimu ukazuje zbývající energii baterie. Ačkoli totiž hodinky používají exklusivní mechanický strojek Panerai OP XV, právě funkce hloubky ponoru je poháněna baterií. Pokud dojde k jejímu vybití, žlutá ručka se pomalu přesune z pozice OFF na nulu, a odsud se otočí zpět na OFF, což je doprovázeno zvukovou signalizací.

Panerai Luminor 1950 Pangaea Submersible Depth Gauge

Během ponoru hodinky měří aktuální hloubku každou jednu a čtvrt sekundu a to s odchylkou nejvýše 20 centimetrů. Maximální dosaženou hloubku posledního ponoru pak stupnice ukáže po stisku tlačítka, o šest sekund později se pak vrací a opět měří aktuální hodnoty. Průměrný ponor profesionálního potápěče trvá okolo 45 minut, hloubkoměr u Panerai je schopen měřit rovné 4 hodiny.

Titanové pouzdro a dva certifikáty

Pouzdro hodinek je z titanu, který je znatelně lehčí než ocel (o téměř 30 %) a je také anti-alergický a je dosti mohutné, což signalizuje průměr 47 mm. Jediným ocelovým prvkem pouzdra tak zůstává tlačítko k měření hloubky a patentovaný můstek, který chrání korunku.
Hodinky jsou ověnčeny hned dvěma certifikáty, jednak je to Chronometer, který prokazuje, že hodinky obstály při rozličných testech přesnosti ve zkušebnách C.O.S.C.

Spolehlivý a přesný je také vestavěný hloubkoměr, u Panerai si byli dobře vědomi, jak velkému nebezpečí by mohli potápěče při nesprávném měření hloubky ponoru vystavit a proto systém prošel důkladným testy v metrologickém úřadu švýcarské metropole Bern, jejichž výsledkem je certifikát METAS, kterým se mohou pochlubit pouze profesionální měřící náčiní.

Panerai Luminor 1950 Pangaea Submersible Depth Gauge

Jak je u potápěčských hodinek zvykem, nechybí jim festovní gumový řemen s mohutnou trnovou přezkou z nerezové oceli, na jejíž ploše je rytina Panerai.

Luminor 1950 Pangaea Submersible Depth Gauge jsou limitovanou edicí v objemu 500 kusů a manufaktura takto vzdává poctu proslulému dobrodruhovi Miku Hornovi, jehož podpis zdobí členité víčko s rytinou pravěkého kontinentu Pangea, který existoval před 250 miliony lety.

Mike HornMike Horn při jedné ze svých výprav

(*1966) je africký badatel a dobrodruh, který žije trvale ve Švýcarsku a je známý svými extrémními a vpravdě bláznivými výpravami. V roce 1999 například překonal Zemi v úrovní rovníku jen za pomocí jízdního kola a malé bezmotorové loďky, velkou část této pouti, která trvala dlouhých 17 měsíců ale urazil po svých.  V roce 2006 pak v doprovodu dalšího dobrodruha pěšky za tmy podnikl výpravu na severní pól. Zmínku si zaslouží také 7 000 km dlouhá cesta od Pacifiku až po pohoří Andy k místům pramene Amazonky, odkud se pak na surfovém prkně vydal vstříc jejímu ústí v Atlantském oceánu.

Panerai Luminor 1950 Pangaea Submersible Depth Gauge (technické parametry):

Strojek: mechanický s automatickým nátahem Panerai OP XV; 13¼ linky; 21 kamenů; rotor se zdobením Côtes de Genève na můstcích; vlásek z materiálu Glucydur® (nemagnetický, velmi dobré mechanické vlastnosti); frekvence kmitů 28 800 kyvů/sekunda; systém Incabloc® pro větší odolnost stroje vůči otřesům; rezerva chodu 42 hodin; certifikát COSC Chronometer, certifikát METAS (profesinální měřící zařízení)
Ukazatelé: hodiny, minuty, mimostředná sekundová ručka (pozice "9"), hloubkoměr, ukazatel stavu baterie
Rozměry a materiál pouzdra: průměr 47 milimetrů, titan, broušené tlačítko z nerezové oceli k aktivaci hloubkoměru, patentovaná ochrana korunky z oceli
Číselník: modrý, luminiscenční indexy, ručky i stupnice hloubkoměru
Sklíčko: safírové (korund), tloušťka 3 mm, antireflexní úprava
Luneta: broušený titan, otočná ve směru proti hodinovým ručkám, gravírovaná stupnice 0 - 15
Vodotěsnost: 100 m
Víčko: titanové na závit, s logem pravěkého kontinentu Pangea, podpis Mikea Horna
Tah: polyuretanový řemen s ocelovou trnovou přezkou, v balení také druhý gumový řemen pro potápění
Další: limitovaná edice 500 ks, cena 17 600 USD

Zdroje: Panerai, Hodinkee, TimeTechTalk (fotografie)