Členové italského námořnictva s hodinkami Panerai

Členové italského námořnictva s hodinkami Panerai

Panerai

Panerai Luminor 1950 Pangaea Submersible Depth Gauge

Prestižní značka Panerai, které typická poduškovitá pouzdra hodinek zajistila nesmrtelnost a snadnou identifikaci, kromě své běžné produkce svým fanouškům čas od času připraví i nějakou specialitku. Takovým neobvyklým modelem jsou i Luminor 1950 Pangaea Submersible Depth Gauge.

Původem italská manufaktura Officine Panerai měla od nepaměti k potápěčským hodinkám velmi blízko. Krátce po svém založení se totiž stala oficiálním dodavatelem časomíry pro tamní námořnictvo, mariňáci při svých misích používali i hloubkoměry z jejich dílen, které byly schopny měřit maximálně hloubku 30 metrů.

Členové italského námořnictva s hodinkami Panerai

Vhodné k potápění je i většina dnešních Panerai, jejichž vodotěsnost bývá minimálně 100 m, častěji 300 a v některých případech by hodinky měly vydržet i tlak vodního sloupce 1 000 m. Panerai před třemi lety uvedla limitovanou edici řady Luminor 1950, která se pyšní zajímavou komplikací – ukazatelem hloubky ponoru.

Panerai Luminor 1950 Pangaea Submersible Depth Gauge aneb unikátní potápky

Hodinky s dovětkem Pangaea Submersible Depth Gauge tak bezesporu patří mezi potápěčské, třebaže je jejich stupeň voděodolnosti "jen" 120 m. Ten je typický zejména pro hodinky IWC, ovšem v případě těchto Panerai údaj znamená, že ona barevná ručka je schopna na obvodové stupnici číselníku právě až takovou hloubku ponoru ukázat. Udávaná vodotěsnost je tedy absolutní a nikoli orientační, jak tomu běžně je (např. 100 m jsou vhodné při potápění do cca 10 metrů hloubky).

Nepřehlédněte  Panerai L'Astronomo: nejneobyčejnější ze speciálních

Plocha číselníku je modrá a oproti zvyklostem Panerai nesestává ze dvou vrstev (sendvič) a jednotlivé indexy a značení jsou tak naneseny nad ciferníkem. Velká luminiscence všech důležitých prvků ale samozřejmě zůstává.

Panerai Luminor 1950 Pangaea Submersible Depth Gauge

Stupnice ukazatele ponoru není lineární a při hloubce dvaceti metrů se ručka zastaví na šestce, u pozice "9" je již 70 m, maximálních hodnota 120 m pak leží kousek nad desítkou. Tlačítko k aktivaci měření hloubky je u pozice "10". Kromě výkonu posledního ponoru žlutá ručka  v běžném režimu ukazuje zbývající energii baterie. Ačkoli totiž hodinky používají exklusivní mechanický strojek Panerai OP XV, právě funkce hloubky ponoru je poháněna baterií. Pokud dojde k jejímu vybití, žlutá ručka se pomalu přesune z pozice OFF na nulu, a odsud se otočí zpět na OFF, což je doprovázeno zvukovou signalizací.

Panerai Luminor 1950 Pangaea Submersible Depth Gauge

Během ponoru hodinky měří aktuální hloubku každou jednu a čtvrt sekundu a to s odchylkou nejvýše 20 centimetrů. Maximální dosaženou hloubku posledního ponoru pak stupnice ukáže po stisku tlačítka, o šest sekund později se pak vrací a opět měří aktuální hodnoty. Průměrný ponor profesionálního potápěče trvá okolo 45 minut, hloubkoměr u Panerai je schopen měřit rovné 4 hodiny.

Titanové pouzdro a dva certifikáty

Pouzdro hodinek je z titanu, který je znatelně lehčí než ocel (o téměř 30 %) a je také anti-alergický a je dosti mohutné, což signalizuje průměr 47 mm. Jediným ocelovým prvkem pouzdra tak zůstává tlačítko k měření hloubky a patentovaný můstek, který chrání korunku.
Hodinky jsou ověnčeny hned dvěma certifikáty, jednak je to Chronometer, který prokazuje, že hodinky obstály při rozličných testech přesnosti ve zkušebnách C.O.S.C.

Nepřehlédněte  Historický moment pro Panerai. Stříbrný číselník už není tabu

Spolehlivý a přesný je také vestavěný hloubkoměr, u Panerai si byli dobře vědomi, jak velkému nebezpečí by mohli potápěče při nesprávném měření hloubky ponoru vystavit a proto systém prošel důkladným testy v metrologickém úřadu švýcarské metropole Bern, jejichž výsledkem je certifikát METAS, kterým se mohou pochlubit pouze profesionální měřící náčiní.

Panerai Luminor 1950 Pangaea Submersible Depth Gauge

Jak je u potápěčských hodinek zvykem, nechybí jim festovní gumový řemen s mohutnou trnovou přezkou z nerezové oceli, na jejíž ploše je rytina Panerai.

Luminor 1950 Pangaea Submersible Depth Gauge jsou limitovanou edicí v objemu 500 kusů a manufaktura takto vzdává poctu proslulému dobrodruhovi Miku Hornovi, jehož podpis zdobí členité víčko s rytinou pravěkého kontinentu Pangea, který existoval před 250 miliony lety.

Mike HornMike Horn při jedné ze svých výprav

(*1966) je africký badatel a dobrodruh, který žije trvale ve Švýcarsku a je známý svými extrémními a vpravdě bláznivými výpravami. V roce 1999 například překonal Zemi v úrovní rovníku jen za pomocí jízdního kola a malé bezmotorové loďky, velkou část této pouti, která trvala dlouhých 17 měsíců ale urazil po svých.  V roce 2006 pak v doprovodu dalšího dobrodruha pěšky za tmy podnikl výpravu na severní pól. Zmínku si zaslouží také 7 000 km dlouhá cesta od Pacifiku až po pohoří Andy k místům pramene Amazonky, odkud se pak na surfovém prkně vydal vstříc jejímu ústí v Atlantském oceánu.

Nepřehlédněte  Panerai staví novou továrnu ve Švýcarsku. Stane se domovem 290 hodinářů

Panerai Luminor 1950 Pangaea Submersible Depth Gauge (technické parametry):

Strojek: mechanický s automatickým nátahem Panerai OP XV; 13¼ linky; 21 kamenů; rotor se zdobením Côtes de Genève na můstcích; vlásek z materiálu Glucydur® (nemagnetický, velmi dobré mechanické vlastnosti); frekvence kmitů 28 800 kyvů/sekunda; systém Incabloc® pro větší odolnost stroje vůči otřesům; rezerva chodu 42 hodin; certifikát COSC Chronometer, certifikát METAS (profesinální měřící zařízení)
Ukazatelé: hodiny, minuty, mimostředná sekundová ručka (pozice "9"), hloubkoměr, ukazatel stavu baterie
Rozměry a materiál pouzdra: průměr 47 milimetrů, titan, broušené tlačítko z nerezové oceli k aktivaci hloubkoměru, patentovaná ochrana korunky z oceli
Číselník: modrý, luminiscenční indexy, ručky i stupnice hloubkoměru
Sklíčko: safírové (korund), tloušťka 3 mm, antireflexní úprava
Luneta: broušený titan, otočná ve směru proti hodinovým ručkám, gravírovaná stupnice 0 – 15
Vodotěsnost: 100 m
Víčko: titanové na závit, s logem pravěkého kontinentu Pangea, podpis Mikea Horna
Tah: polyuretanový řemen s ocelovou trnovou přezkou, v balení také druhý gumový řemen pro potápění
Další: limitovaná edice 500 ks, cena 17 600 USD

Zdroje: Panerai, Hodinkee, TimeTechTalk (fotografie)

Štítky: / /

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*