Parní válec ve Filadelfii rozdrtil 7 000 napodobenin hodinek Rolex

Je-li něco, co švýcarské hodináře rozpaluje do běla ještě více, než klesající odbyt, jsou to napodobeniny. Nepovedené kopie, falzifikáty nebo chcete-li plagiáty. Existuje pro ně spousta odborných i hovorových označení, zjednodušeně nejde o originální produkty ale o produkty falešné. Za zlomkovou cenu tak získáte také zlomkovou kvalitu, a zatímco životnost pravých hodinek Rolex můžeme s klidným svědomím počítat na desetiletí, „fejky“ nemusejí přežít tři tempa v bazénu.

Výroba a prodej replik sice není násilný čin, ale výrazným způsobem poškozuje obchod s luxusními hodinkami a šperky obecně, a především výrazně poškozuje duševní vlastnictví té které společnosti. Prosazování těchto práv není, zejména v asijských státech, které jsou semeništěm replik, právě jednoduché. Přesto se čas od času podaří osoby zodpovědné za výrobu nebo distribuci napodobenin hodinek dopadnout.

Po letech vyšetřování a sběru usvědčujících důkazů byl loni nejen díky kooperaci společnosti Rolex a ICE (US imigrační a celní agentura) dopaden Binh Tran Cam z Pensylvánie. Pachatel ve velkém dovážel jednotlivé padělané díly hodinek, které pak byly montovány v místě jeho bydliště ve Filadelfii. Tran byl odsouzen a právě si odpykává šestiletý trest, který mu byl spolu v soudním řízení vyměřen. Kromě toho musí společnosti Rolex uhradit pokutu za ušlý zisk a poškození autorských práv ve výši 2,273 milionů amerických dolarů.

Parní válec umlčel tikot sedmi tisíc falešných rolexek

Úřady totiž v domě pachatele zabavily na sedm tisíc kusů padělků hodinek Rolex, které byly následně zničeny. A to vskutku originálním způsobem. Tikot falešných strojků totiž umlčel mnohatunový běhoun parního válce, který přes kopku plagiátů přejel několikrát sem a tam. Dlužno říci, že zřejmě již po prvním přejetí z fejků zbyla neforemná placka, ale jistota je jistota :-).

Padělky jsou problémem, se kterým především švýcarští hodináři svádí svůj boj do nepaměti. Bohužel se rozhodně nedá říci, že by tento boj dnes vyzníval spíše v jejich prospěch. Čas od času se sice podaří zabavit několik tisícovek napodobenin, ovšem na druhou stranu co je to oproti možná milionům dalších, které kolují po celém světě? Stále modernější technologie a technika k výrobě hodinářských dílů je bohužel k dispozici i padělatelům a je to tak trochu boj s větrnými mlýny

Zdroj: www.luxist.com

Značky: Novinky, Rolex