Rado D-Star 200 Automatic

Rado D-Star 200 Automatic

Novinky / Rado

Rado D-Star 200. Pod vodu v retro stylu s trochou keramiky

Švýcarská firma Rado, která je proslulá používáním vysoce kvalitní keramiky představila dvojici nových hodinek z řady D-Star. Ta je v záplavě čiré elegance asi jedinou kolekcí ryze sportovních hodinek. S novými D-Star 200 se navíc Rado nečekaně vrhá pod vodní hladinu.

Asi se shodneme, že produkce značky Rado nechytne za srdce úplně každého, a to i přesto, že jde o typické a jen těžko zaměnitelné hodinky, které navíc díky keramickému pouzdru odolají zubu času a náporu denního nošení mnohem lépe, nežli běžné ocelové hodinky. Osobně mi nejvíce oku lahodí kolekce D-Star, a nově představené "dvoustovky" se tak pochopitelně po prvním zhlédnutí staly favorizovaným modelem.

Rado D-Star 200 Automatic

Číslovka označuje stupeň vodotěsnosti, nové Rado jsou tak potápěčské hodinky a vůbec nevadí, že neodolají tlaku kilometrového vodního sloupce. Koneckonců, takovou vodotěsnost v praxi využijí snad jen profesionální potápěči. A takových je mezi námi, milí přátelé, opravdový zlomek.

Rado D-Star 200 mají vše, co by správné potápěčské hodinky mít měly. Tedy mohutné pouzdro, otočnou lunetu a přehledný číselník. Představen byl jak klasický tříručkový model, tak i chronograf, pojďme si tedy obě verze krátce představit.

Nepřehlédněte  Vacheron Constantin Excellence Platine Patrimony Contemporary s legendárním strojkem

Rado D-Star 200 automatic

Střídmý stupeň voděodolnosti dovolil udržet vnější proporce hodinek v rozumných mezích, průměr pouzdra bez korunky se tak zastavil na 42 milimetrech, šroubovací korunka s logem Rado pak přidá další 4 mm. Zajímavý je tvar pouzdra, polštářkovitý retro design se jistě líbit bude, stejně tak jeho dokonalé napojení na ocelový tah.

Rado D-Star 200 Automatic

Modrý číselník s paprskovým brusem zdobí 11 plastických hodinových indexů v barvě oceli, v jejichž středu je luminiscenční materiál, stejně lze popsat i trojici rafiček. Apertura datumovky je na obvyklé pozici "3", čitelnost číslic z bílého věnce usnadňuje lupa, která vystupuje nad povrch klenutého safírového skla, který chrání celý číselník.

Rado D-Star 200 Automatic

Pod dvanáctkou je logo Rado naproti pak nápis "Automatic" signalizující použití mechanického strojku. Je jím zavedená ETA 2824-2 s 25 ložiskovými kameny, 38 hodinovou rezervou chodu a obligátní frekvencí setrvačky 4 Hz. Své srdce dávají hodinky na odiv velkým safírovým průhledem na dýnku, závaží automatického nátahu je ozdobeno ženevskými pruhy i rytinou loga značky a počtu rubínů.

Na otočené lunetě jsou hlavní minutové pozice značeny střídavě indexy a arabskými číslicemi. Jelikož je celé pouzdro zhotoveno z oceli, není divu, že je keramická alespoň luneta, tedy přesně ta část hodinek, která se s železnými futry dveří potkává nejčastěji.
Na kovovém tahu je středová linie širokých článků broušená, boční jsou pak z leštěné oceli. Tah zakončuje překlápěcí titanová spona.

Nepřehlédněte  OMEGA Planet Ocean Liquidmetal aneb hliník střídá keramika

Rado D-Star 200 automatic chrono

Rozměry chronografu jsou o něco větší, průměr se vyšplhal na 44 mm, tloušťka pak atakuje 16 milimetrů. Tato ocelová skořepina ukrývá velmi zajímavou mechaniku – přímo na zakázku společnosti Rado ETA vyrobila stroj A05.H31 (RC1) s komplikací chronografu a datumky  (27 kamenů, rezerva chodu 54 hodin). Nápadně podobný strojek ETA před časem zhotovila pro Hamilton a jejich H21 a H31 se již u nových hodinek objevují.

Rado D-Star 200 Automatic Chrono

Na rozdíl od běžnější konfigurace stroje ETA 7750 je zde pouze 30 minutový sčítač stopek (pozice "3") a mimostředná vteřinka obíhající u devítky. Takové rozvržení číselníku je ukázkově vyrovnané, což dovádí k dokonalosti apertura datumovky na šestce, i tady výrobce přidal zvětšovací sklo.  Nápisy se šetřilo úplně stejně, což číselníku dodává na čistotě a přehlednosti.

Rado D-Star 200 Automatic Chrono

Podklad číselníku je černý, orámování terčíků pak stejně jako vnější prstenec, který je rozkouskován hodinovými indexy, stříbrné. Otočná luneta se barevně neodlišuje od číselníku.

Ocelové víčko se čtyřmi zářezy pro jeho odšroubování zdobí rytina technických parametrů,skrze safírový průhled je vidět tmavý rotor ve tvaru loga Rado.
Rozdílné je i zpracování tahu, tvarově zůstal sice stejný jako u základního tříručkového modelu, chronograf má ale středové články keramické, překládací spona je i zde vyrobena z titanu.

Nepřehlédněte  Jaeger-LeCoultre Reverso for Emergency k vidění v Benátkách

Rado D-Star 200 Automatic Chrono

Nové Rado D-Star 200 půjdou do prodeje již v únoru a cena by měla být velmi příznivá. Co přesně to v hantýrce společnosti znamená, nelze přesně říci, můj osobní tip je cena okolo 40 tisíc u základního modelu a rovných 50 tisíc korun u chronografu.

Aktualizováno: cena tříručkového modelu Automatic se zastavila těsně pod 41 000 Kč, chronograf začíná na 60 900 Kč, verze s keramickými články (viz. foto v textu) je za necelých 70 000 Kč.

Zdroj: OceanicTime blog

Štítky:

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*