Rolex v Basileji: Explorer II ve větším, Yacht-Master II a Daytona ve zlatě Everose

Každoroční výstava v Basileji je místem, kde hodinářské a šperkařské značky ukazují své novinky, to nejlepší čím by mohly zlákat co nejširší spektrum klientely. Se zajímavými novinkami logicky přispěchala i proslulá značka Rolex a rozhodně bylo nač se dívat.

Na ploše vyhrazené tomuto hodináři tak bylo k vidění pět novinek. Nejde však o zcela nové modely, známé Yacht-Master II jsou nově v kombinace bílé zlato-ocel, model Explorer II nám dorostl do velikosti 42 mm a neméně legendární chronograf Daytona bude brzy k mání v provedení z 18kt zlata, čokoládovým číselníkem a řemínkem z aligátora. Dámské osazenstvo pak nepochybně zaujmou šperkařské edice Datejust a Lady-Datejust, v obou případech s pouzdry citelně menších průměrů.

Rolex Yacht-Master II

Hlavní novinkou je v tomto případě použití materiálu Everose Rolesor, která je kombinací u Rolexu používané vysoce kvalitní ocele 904L (běžně se používá především 316L) a 18kt zlata Everose. Proporce pouzdra jsou stejné jako u předchozích materiálových verzích, tedy průměr 44 milimetrů. Zůstalo i členění číselníku, kde nechybí desetiminutová stupnice ve tvaru neúplného prstence (podkovy), která je určena k provozování jachtingu (minuty se zde tedy nenačítají jako u běžného chronografu, nýbrž odpočítávají).  

Rolex Yacht-Master II 116681

Hodinky spoléhají na strojek Rolex 4160, jehož vývoj údajně zabral okolo 35 tisíc hodin a je složen z 360 rozličných dílů. Stejný strojek ostatně kolekce Yacht Master II využívá již od doby prvního uvedení v roce 2007.

Ciferník je u této nové edice dostupný pouze v bílém provedení, samozřejmostí jsou masivní  hodinové indexy s luminiscenčním materiálem. Toho se ostatně dostalo i na minutovou ručku chronografu, v menší míře pak na hlavní hodinovou a minutovou rafičku v modrém provedení.

Rolex Yacht-Master II 116681

Barevně jsou prvky číselníku v dokonalém souladu s masivní modrou lunetou, kterou lze v obou směrech otáčet v rozsahu 90 stupňů. Luneta je zhotovena ze zlata Everose, modrá vložka s gravírovanou stupnicí a popisky je pak z keramiky, pro kterou si Rolex patentoval označení Cerachrom.

Tah je opět v kombinaci ocele 904L a zlata Everose a jeho obě části jsou na koncích spojeny přezkou Easylink, která dovoluje rychlou změnu délky tahu v rozmezí 5 milimetrů.

Rolex Yacht-Master II (technické parametry):

Strojek: mechanický Rolex calibre 4160 s automatickým nátahem, s vláskem Parachrom (vyráběno na strojích Nivarox) díky kterému strojek lépe odolá působení magnetického pole, 42 rubínů, frekvence 28 800 kyvů/h, certifikace COSC chronometer, rezerva chodu činí 72 hodin
Rozměry a materiál pouzdra: průměr 44 mm, nerezová ocel 904L v kombinaci s 18kt zlatem Everose, se zvýšenou odolností vůči korozi, v jednom směru otočná luneta z keramiky (Cerachrom)
Luneta: z 18kt zlata Everose, otočná v obou směrech o 90 stupňů, modrá vložka s popisky z keramiky (Cerachrom)
Číselník: bílý, masivní hodinové luminiscenční indexy, hodinová a minutová ručka v modrém provedení, na pozici "6" sekundovka, desetiminutový prstenec chronografu s odpočítáváním, sekundová ručka chronografu červená
Sklíčko: konvexní safírové, oboustranná antireflexní úprava
Tah: nerezová ocel 904L, systém Easylink pro rychlou změnu délky tahu o 5 mm
Vodotěsnost: 100 m
Referenční číslo: 116681

Rolex Explorer II

Letos uplynulo 40 let od uvedení prvních Rolex Explorer a je samozřejmé, že si takto hodnotné jubileum značka podobného jména a velikosti nemohla nechat jen tak proklouznout mezi prsty. Nenechala a kolekce Explorer II je toho důkazem. S typickou "tváří" ovšem větší, než kdy předtím. Fakt, že průměr pouzdra povyskočil z dřívějších 40 milimetrů na jednotek dvaačtyřicet nepochybně potěší nejen majitele objemnějšího zápěstí.

Rolex Explorer II 216570

V robustnějším pouzdře pracuje kalibr 3187 s vláskem Paraflex, který je nemagnetický. Po čtyřiceti letech se vrací oranžové provedení GMT ručky (u starších a menších Explorer II je červená), která pracuje ve 24-hodinovém režimu. Druhý čas lze mimochodem nastavovat nezávisle na hlavním čase.

        Rolex Explorer II 216570 Rolex Explorer II 216570

Oproti starším modelům se novinka chlubí ještě lepší čitelností číselníku. Již tak velmi dobrý odečet času usnadňují masivnější ručky s luminiscenční vrstvou. V případě černého číselníku jsou pak ručky a indexy ve výrazném kontrastu se zbytkem plochy.

Rolex Explorer II (technické parametry):

Strojek: mechanický Rolex calibre 3187 s automatickým nátahem, s vláskem Parachrom (vyráběno na strojích Nivarox) díky kterému strojek lépe odolá působení magnetického pole, 31 rubínů, frekvence 28 800 kyvů/h,  vložka Paraflex pro lepší odolnost vůči prudkým nárazům, certifikace COSC chronometer, rezerva chodu 48 hodin
Rozměry a materiál pouzdra: průměr 42 mm, nerezová ocel 904L
Luneta: ocel 904L, pevná
Číselník: bílý nebo černý , masivní ručky i hodinové luminiscenční indexy, na pozici "3" datumovka s kyklopem
Sklíčko: konvexní safírové, oboustranná antireflexní úprava
Tah: nerezová ocel 904L, systém Easylink pro rychlou změnu délky tahu o 5 mm
Vodotěsnost: 100 m 
Referenční číslo: 116681

Rolex Daytona

V případě neméně legendárního chronografu Daytona se nekonal nárůst rozměrů, nová edice tak vábí novou kombinací luxusních materiálů, kdy 18kt zlato Everose doplňuje pevná luneta z keramiky a černý kožený řemínek. Číselník je pak vyveden v barvě čokolády nebo slonoviny.

Rolex Daytona 116515LN

Stejně jako dřívější modely kolekce pojmenované po nejznámějším rychlostním okruhu na území USA, spoléhá i nová edice na kalibr s číselným označením 4130. Jde o mechanický chronograf typu column-wheel s vertikální spojkou, který je schopen měřit až 12hodinové časové úseky s přesností 1/8 sekundy. Díky dlouholetému vývoji bylo ke kompletaci současné verze kalibru potřeba jen 40 % komponentů. Potěšující je, na poměry mechanického chronografu, nadprůměrná rezerva chodu 72 hodin.

Rolex Daytona 116515LN

Na hnědém číselníku vystupují plastické arabské číslice, na pozicích "3"a "9" je minutový resp. hodinový sčítač chronografu, mezi nimi na devítce pak sekundovka. Na pevné lunetě z materiálu Cerachrom je zvěčněna stupnice tachymetru k určování rychlosti. Ta k hodinkám nedílně spjatých se závodním okruhem zkrátka patří.

Rolex Daytona 116515LN

Luminiscenční je pouze index na trojce a devítce spolu s hodinovou a minutovou rafičkou. Odečet času tedy nebude tak snadný jako v případě edice Explorer II.

Rolex Daytona ref. 116515LN (technické parametry):

Strojek: mechanický Rolex calibre 4130 s automatickým nátahem a vláskem Parachrom (vyráběno na strojích Nivarox) díky kterému strojek lépe odolá působení magnetického pole,chronograf column-wheel s vertikální spojkou, 44 rubínů, frekvence oscilátoru 28 800 kyvů/h, certifikace COSC chronometer, rezerva chodu 72 hodin
Rozměry a materiál pouzdra: průměr 40 mm, 18kt zlato Everose
Luneta: z keramiky (Cerachrome) s černou úpravou
Číselník: hnědý nebo slonovinový, ohraničení sčítačů chronografu (a sekundovky) z 18kt růžového zlata
Sklíčko: konvexní safírové, oboustranná antireflexní úprava
Tah: černý kožený řemínek
Vodotěsnost: 100 m
Referenční číslo: 116515LN

Rolex Datejust Special Edition a Lady-Datejust

Nevšednost této novinky, kterou značí sousloví "Special Edition" tkví ve faktu, že jde o první model s 34 mm pouzdrem (vodotěsnost 100 m) zhotoveným z 18kt zlata Everose. V jeho útrobách pracuje mechanický strojek s datumovkou a funkcí okamžité změny data hned po půlnoci (instantaneous date). Pro lepší čitelnost aktuálního data je i zde použit pro Rolexy pověstný kyklop.

Rolex Datejust Special Edition

Perleťový ciferník je ozdoben líbivým motivem a obepíná jej mohutná luneta s celkem dvanácti brilianty o hmotnosti 0,39 karátu. Tah je opět vyroben ze zlata Everose s bezpečnostní sponou.

Ještě luxusněji vyhlíží hodinky Lady-Datejust s drobným pouzdrem průměru 26 milimetrů, na které se ale vešlo hned šestačtyřicet diamantů (celkem 0,67 kt). Hlavní část pouzdra je zhotovena z oceli 904L, luneta bohatě vysázena brilianty je pak z 18kt žlutého zlata.

Rolex Lady-Datejust Rolex Lady-Datejust

Na číselníku jsou pak diamanty obklopeny drobnými zlatými rámečky. Použit je stejný kalibr jako u předchozí speciální edice, nechybí tak funkce instantaneous date.

Kovový tah je opět pětiproudový,centrální tři linie jsou přitom ze zlata, mohutnější krajové pak z oceli 904L. Vodotěsnost hodinek je opět dostatečných 100 m. Jistě ale budete souhlasit, že k poznávání krásy podmořského světa to není úplně to pravé.

Zdroj: Rolex, WorldTempus