Sellita SW500

Sellita SW500

Technika

Sellita chce konkurovat zavedeným strojkům ETA. Pomoci mají kalibry SW300 a SW500

ETA nemá v současnosti ve výrobě švýcarských hodinářských strojků konkurenci. Své kalibry dodává především uskupení Swatch, v menší míře ale také mimo něj. Koncern přitom usiluje, aby se takové dodávky minimalizovaly. Hodináři, jejichž hodinky strojky ETA využívají, by tak mohli mít problém. Řešením mohou být strojky Sellita SW300 a SW500, které by mohly nahradit nejčastěji používané kalibry ETA.

ETA dodává svým odběratelům tzv. ébauche strojky, tedy nezkompletované kalibry bez speciálního zdobení nebo různých úprav. Ony drobné úpravy pak provádí sami hodináři a obvykle pak strojek nazývají vlastním jménem, přičemž samozřejmě uvádějí, že jde o modifikaci toho kterého strojku ETA. Výhodou nákupu takových strojků je jejich citelně nižší cena, než zkompletovaných a na zakázku zdobených kusů.

Sellita SW500


Do nedávna byla ETA zcela jasně největším dodavatelé ébauche strojků, ovšem jak bylo řečeno v úvodu, vedení uskupení Swatch, pod jehož křídla ETA spadá, usiluje o omezení dodávky těchto neupravených a cenově dostupných strojků mimo koncernové výrobce. Informací, která jasně deklaruje výsadní postavení značky ETA na poli švýcarského hodinářství je, že zhruba 80 % švýcarských hodinek jsou vybaveny jejich strojky.

ETA sice pravděpodobně bude i nadále mimo koncern prodávat hotové kalibry se zakázkovým zdobením (rytina rotoru, modřené šroubky apod.), ovšem ty nebudou pro odběratele zdaleka tak cenově výhodné. Problémem pro výrobce mimo skupinu Swatch je, že ETA nemá v Evropě příliš mnoho konkurentů, zejména co se týče mechanických strojků. Bateriové kalibry vyrábí v hojném počtu například Ronda, od které strojky vykupují některé známé značky (Luminox, ale i např. TAG Heuer u své edice Golf).

Nepřehlédněte  Swatch Group představuje antimagnetický Nivachron

Sellita může zaplnit mezeru

Novým dodavatelem nekompletních strojků pro značky mimo skupinu Swatch by se velmi rychle mohla stát Sellita, jejíž výrobny sídlí nedaleko švýcarského města Le Locle, kolébce švýcarského hodinářství.

K tomu nemusí mít v nabídce desítky různých mechanických kalibrů, pro začátek zcela jistě stačí dva tři základní. Valná většina mechanických hodinek přeci čas ukazuje pomocí trojice centrálně uložených ruček a k tomu přidávají ukazatel data, který tak je jedinou hodinářskou komplikací u takové časomíry (v případě některých základních modelů Panerai na číselníku obíhají jen ručky dvě a tak i sekundovku můžeme považovat za první komplikaci, ponechme teď stranou hodinky s jednou ručkou).

Sellita SW300

Kalibrem, který výše uvedené plní je v portfoliu Sellita model SW300, který je klonem strojku ETA 2892. Velmi podobným kalibrem se stejnou funkcionalitou pak je ETA 2824, jeho tloušťka je ale o rovný milimetr větší.

Parametry strojku Sellita SW300:

Průměr: 25,20 mm (průměr pouzdra pro vsazení 25,60 mm)
Tloušťka: 3,60 mm
Frekvence: 28 800 kyvů/h (4 Hz)
Automatický nátah: rotorem jedním směrem otáčení
Vlásek: Nivaflex 
Počet kamenů: 25
Rezerva chodu: 42 hodin
Pozice korunky: 0 – manuální nátah strojku, 1 – korekce data, 2 – korekce času
Maximální odchylka strojku v libovolné pozici: 20 s  (15 s u prémiové kvality)
Nepřehlédněte  Srovnání ocelí 316L a 904L

Na loňské výstavě v Basileji Sellita představila své želízko v ohni – SW500, který má konkurovat strojku ETA Valjoux 7750, který se s menšími či většími úpravami používá u řady švýcarských značek, počínaje Tissot a Hamilton přes Longines k OMEGA, TAG Heuer nebo IWC. ETA 7750 je zkrátka legendární kalibr a poptávka po něm tak rozhodně neuvadá.

Sellita SW500

Návrh a realizace mechanického kalibru s chronografem proto byl pro Sellitu velkou výzvou. Aby mohl nový strojek úspěšně konkurovat zavedenému, musí být krom stejné funkcionality –  v tomto případě čas (dvě středové ručky + sekundová mimo střed, datum, stopky (dvojice sčítačů) – splněno jedno velmi důležité kritérium a to pokud možno totožné rozměry.

To z důvodu, když by příslušný výrobce hodinek mimo skupinu Swatch chtěl (nebo spíše musel) přesedlat ze 7750 na novou alternativu, nemusel řešit úpravu vnitřních rozměrů pouzdra. Ta by se samozřejmě zbytečně prodražila, nehledě na možnou existenci několika sérií již zhotovených pouzder, kterým se nedostalo původně plánovaného kalibru.

Toho si samozřejmě byli u Sellity vědomi a proto je průměr i výška bloku naprosto stejná jako u 7750ky. Případnému nasazení nového kalibru místo stávající 7750 u konkrétních modelů tak nic bránit nemusí. Také další parametry jsou vlastně totožné.

Nepřehlédněte  Minerální, safírové nebo plexi aneb z čeho je sklo u hodinek

Parametry strojku Sellita SW500:

Průměr: 30,00 mm (vnitřní průměr pouzdra pro vsazení 30,40 mm)
Tloušťka: 3,60 mm
Frekvence: 28 800 kyvů/h (4 Hz)
Automatický nátah: rotorem jedním směrem otáčení
Vlásek: Nivaflex 
Počet kamenů: 25
Rezerva chodu: 46 hodin
Pozice korunky: 0 – manuální nátah strojku, 1 – korekce data, 2 – korekce času
Maximální odchylka strojku v libovolné pozici: 20 s  (15 s u prémiové kvality)

Až čas ukáže, zda se společnosti Sellita záměr nabídnout hodinářům především mimo Swatch Group alternativu k nejčastěji používaným strojkům ETA, podaří. Váhající hodináře by mohla Sellita motivovat třeba nižší pořizovací cenou svých kalibrů. Již v červnu minulého roku se k budoucímu využívání strojku SW500 přihlásila značka Invicta. Jak moc bude nabídka připadat atraktivní dalším výrobcům se bude odvíjet zejména od toho, nakolik bude Swatch Group omezovat prodej ébauche strojků ETA mimo koncern.

Zdroj: WatchUSeek, Sellita, Swatch Group, A Blog To Read

Štítky: / / /

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*