TAG Heuer Calibre 1887

TAG Heuer Calibre 1887

Novinky / Tag Heuer

TAG Heuer a nový strojek Calibre 1887. Podobnost s kalibrem Seiko TC78 čistě náhodná?

Minulé dny byly pro společnost TAG Heuer poměrně perné. Nejenže představila reedici modelové řady Silverstone, stihla totiž slavnostně odhalit i nový firemní kalibr s označením 1887, který si v nadcházejícím roce odbude svou premiéru v nových modelech oblíbené řady Carrera.

TAG Heuer stejně jako spousta jiných švýcarských hodinářských společností dlouhá léta spoléhala na strojky tradičních výrobců ETA a Lemania, kteří patří pod křídla koncernu Swatch Group. Nic ale netrvá věčně a Swatch Group v posledních letech usiluje o přísné omezení dodávek hodinářských strojků výrobcům mimo toto hodinářské uskupení. Koncern přitom usiloval rovnou o zastavení dodávek všem těmto výrobcům, proti čemuž ale zasáhla Evropská Unie. Výsledkem je omezení dodávek hodinových strojků se sestupným trendem, na jehož konci by strojky uvedeného tandemu ETA a Lemania byly vsazovány pouze do hodinek značek ze skupiny Swatch Group.

Takové nejisté vyhlídky samozřejmě mnoho renomovaných značek, TAG Heuer nevyjímaje, nenechalo chladnými, a proto započaly vývoj vlastních kalibrů. Již dříve jsme se mohli u hodinek TAG Heuer setkat se strojky vlastní výroby (např. Calibre 360, Calibre S nebo Microtime). Nový plodem tvrdého vývoje, který nese označení Calibre 1887, se společnost pochlubila teprve nedávno.

Nepřehlédněte  Koncern Richemont hlásí silné prodeje

Kalibr ale možná není tak úplně výtvorem TAG Heuer, konstrukčně totiž vychází z japonského kalibru Seiko TC78, který byl vyvinut v roce 1997 a určen pro přísně limitované kolekce hodinek Junghans a Seiko. Některé díly tedy nepocházejí ze Švýcarska, přesto ale strojek splňuje úmluvu k udělení značky Swiss made, která zaručuje, že více než polovina použitých dílů pochází se švýcarské výroby.

V tiskové zprávě o uvedení nového strojku vyčnívá věta: “The Calibre 1887 is the fifth movement designed 100% in-house by TAG Heuer,“ která ale na specializovaném fóru WatchUSeek vyvolala diskuzi, zda je takové označení košer. Členové fóra neváhali a s dotazem kontaktovali tiskové oddělení společnosti. Odpověď na sebe nenechala dlouho čekat.

Sám šéf společnosti TAG Heuer v ní uvedl, že ač mohou oba strojky, tedy SII TC78 a Calibre 1887, vypadat na první pohled podobně, celý strojek je výrazně inovován a jsou použity nové díly rozdílných rozměrů. „Nemluvě o tom, že je nový kalibr vyráběn a kompletován ve výrobnách společnosti Cortech ve švýcarských městech Cornol a La Chaux-de-Fonds,“ dodává Babin. Majoritním vlastníkem Cortechu, z jehož linek na svět proudí pouzdra hodinek TAG Heuer a Zenith, je právě první jmenovaný výrobce.

Nepřehlédněte  Rok 2010 byl pro švýcarské hodinářství úspěšný, export meziročně stoupl o 22 %

Porovnání strojků Calibre 1887 a SII TC78 :

 • Šířka (29.3 mm vs. 28 mm)
 • Tloušťka (7.13 vs. 7.27 mm)
 • Těmto rozměrovým změnám musely být samozřejmě uzpůsobeny veškeré základní díly a pohybové ústrojí strojku.
 • Kalibr zároveň lépe odolává otřesům a vibracím.

Nižší tloušťky se dosáhlo změnou konstrukce uchycení kuličkových ložisek. Na budoucím nasazení nového strojku pracuje na plný úvazek 45 zaměstnanců společnosti a spolupracují přitom s celkem jednadvaceti dodavateli, většina z nich je přitom švýcarských.

Ačkoli dnes západní svět kouká na produkty pocházející z Asie skrz prsty, šéf společnosti TAG Heuer s tímto pohledem zásadně nesouhlasí; tedy alespoň co se týká vzorového strojku Seiko TC78.

„Kalibr TC78 je znám jako velmi dobře konstruovaný, univerzální, spolehlivý a robustní strojek . Byl tedy ideální platformou, na které jsme mohli navrhnout náš nový 1887,“ říká J.B. Babin.

Základní parametry Calibre 1887:

 • 39 kamenů
 • 28 800 kyvů za hodinu
 • Průměr kalibru: 29.300 mm
 • Celková výška: 7.130 mm
 • Rezerva chodu 50 hodin, v případě aktivního chronografu rezerva klesá na 40 h
 • Zobrazuje: hodiny, minuty, datum na pozici 6, chronograf (konstrukce se sloupkovým kolem)
 • Sub-ciferníky: čítač sekund na pozici 9, chronograf: minuty na pozici 12, hodiny na pozici 6
 • Udávaná přesnost: ±4 s za den
Nepřehlédněte  OMEGA Seamaster 50th Anniversary James Bond. Agent MI6 slaví kulatiny

V TAG Heuer plánují nasazení nového strojku Calibre 1887 u zhruba 20 000 kusů hodinek v roce 2010. I nadále však budou hodinky této značky osazovány i strojky externích dodavatelů jako je ETA, Lemania nebo Dubois-Depraz.

Zdroj: WatchUSeek, TAG Heuer

Štítky:

Zanechat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*