TAG Heuer Microgirder 2000

TAG Heuer Microgirder 2000

Tag Heuer

TAG Heuer Mikrogirder 2000. Limit přesnosti měření času opět prolomen

Již v neděli bylo jasné, že TAG Heuer chystá na pondělní večer odhalení něčeho opravdu velkého. Lákavý banner s odpočtem času, který dospěl k nule včera v 19:30 se nad tabulí složitých matematických výrazů ptal, co přijde po 1/1000 sekundy. Nyní už známe odpověď.

Na odborných serverech se o záměrech TAG Heuer široce diskutovalo a vzhledem k řečnické otázce na banneru se jen tipovalo, jak přesný mechanický strojek nám 16. ledna šéf značky J.-C. Babin předvede. Pravdu nakonec měli ti, kteří se přikláněli k mechanismu, který je schopen měřit krátké časové úseky s přesností 1/2000 sekundy. Dámy a pánové,  přichází TAG Heuer Mikrogirder 2000.

Snaha měřit čas s nebývalou přesností pokračuje

Extrémně přesné odměřování času hrálo vždy u značky Heuer (později TAG Heuer) důležitou roli. Bylo to dáno zálibou jejího zakladatele Edouarda Heuera nejen v rychlých vozech, ale i koňských dostizích, jejichž kouzlo poznal během cest po Velké Británii a Americe. U obou těchto sportovních disciplín totiž v mnoha případech o vítězi rozhodují zlomky sekundy. O důležitých milnících značky z pohledu přesných chronografů si můžete přečíst v dřívějším textu. Zatím poslední počin s názvem Mikrogirder 2000 dává jasný signál, že snaha měřit čas stále přesněji je tomuto výjimečnému hodináři stále velmi blízká.

Loni bylo uvedení modelu Carrera Mikrograph s přesností 1/100 sekundy diskutovanou záležitostí, představením konceptu Mikrotimer Flying 1000 s přesností ještě desetkrát větší pak jakoby tým TAG Heuer říkal, že pro něj zaběhnuté pořádky neplatí, funkční prototyp jakoby popíral fyzikální zákony.

Mikrogirder 2000 je totiž oproti loni v Basileji představenému Mikrotimeru, který šel letos na podzim do prodeje, ještě dvakrát přesnější. Dosažení této mety pro tým TAG Heuer znamenal jistě stovky hodiny vývoje, výpočtu a zkoušení na jehož konci je tento neobyčejný koncept.

TAG Heuer Microgirder 2000

Použitý strojek je skutečně zajímavý a opět zásadním způsobem přepisuje definici mechanického kalibru, jak se to již tomuto hodinářskému domu v minulosti dvakrát podařilo –  koncept Pendulum z roku 2009 neměl vlásek, Mikrotimer se pak obešel bez setrvačky a nový Mikrogirder pracuje bez obou těchto součástí.

Nepřehlédněte  Heuer Carrera s podpisem Hiroshi Fujiwary slaví 55 let existence modelu

Oproti klasickému řešení je totiž použit lineární oscilátor s isochronními (stejnými) kmity, u běžných hodinek dochází u nepokoje k prokmitům v rozsahu až 320 stupňů. Samozřejmě, že je celý mechanismus velice složitý a jeho podrobný popis včetně výpočtů by vydal na samotnou monografii, na podrobnější vysvětlení od tvůrců strojku si ale budeme muset počkat.

TAG Heuer Microgirder 2000 (lineární oscilátor)

Podobnost s předchozími modely Mikrograph a Mikrotimer tady přes odlišný oscilátor ale je: kalibr má opět dva nepokoje, jeden s běžnou frekvencí 4 Hz zodpovídá za chod hodinové a minutové ručky, lineární oscilátor pak pohání stopky.  

Zajímavý nesouměrný design

Designem TAG Heurer Mikrogrider 2000 připomíná dříve používány styl náramkových chronografů, pro který se vžilo označení bullhead, tedy býčí hlava. Korunka spolu s různě zpracovanými tlačítky pro ovládání chronografu je totiž nad pozicí "12", ovladač stopek tak připomíná uši zvířete. Vzhledem k hlavnímu poslání nového konceptu, kterým není ukazatel času, nýbrž přesný měřič časových úseků může být ale vysvětlení o mnoho jednodušší – mechanické stopky určené k přesnému měření na sportovištích přeci vždy měly ovládací tlačítko právě na horní části.

TAG Heuer Microgirder 2000

Dalším a vlastně hlavním prvkem asymetrie je ale zvláštní naklonění částí s tlačítky, tloušťka hodinek je sice stejná, jiné je ovšem provedení nožek. Přesné rozměry v době psaní textu ale nebyly k dispozici.

TAG Heuer Microgirder 2000

Část obepínající číselník je zřejmě opět s karbidovou úpravou, spodní díl pouzdra pak z nerezové oceli, na které se střídají broušené (boky) i leštěné plochy. Výsledný design je tak kombinací současného vzhledu modelové kolekce Carrera a vintážních stopek Heuer Mikrograph.

Zajímavý pohled skýtá antracitový číselník s viditelnými kruhovými výbrusy, jeho konfigurace je následující:

Nepřehlédněte  TAG Heuer Monaco Mikrograph: legendární hodinky s moderním kalibrem

1. hlavní obvodová stupnice slouží jako ukazatel setiny, tisíciny a dvoutisíciny sekundy, nejmenší dílek má tedy hodnotu 1/2000 s (neboli 0,0005 s = 5/10 000 s), ručka této stupnice oběhne každou sekundu 20 × dokola, jeden oběh tedy trvá 5 setin sekundy

2. ručka na sčítači u pozice "12" oběhne jednou dokola za 90 sekund, což by mohl být maximální možný odměřovaný čas, kvůli vysokofrekvenčnímu oscilátoru totiž bude rezerva chodu modulu chronografu velmi rychle mizet

3. sčítač na pozici "3" při jednom otočení přičítá k výslednému času 3 sekundy, nejmenším dílkem je 0,05 s, tedy pět setin sekundy.

4. ve spodní části je náhled na již zmiňovaný lineární isochronní oscilátor, nad ním je barevné reliéfní logo TAG Heuer spolu s nápisem Mikrocirder 1/2000th Sec Precision, níže pak 7 200 000 beats per hour.

TAG Heuer Microgirder 2000

Výsledný čas měřeného úseku se zjistí součtem dílčích úseků na uvedených třech ukazatelích, na přiloženém snímku z produktového videa je na horním subciferníku 6 sekund, další ukazuje 1,3 sekundy, nejrychlejší centrální ručka se pak upíná k hodnotě 285 tisícin sekundy, celkem je tedy naměřen úsek délky 7,3285 sekundy.

Na číselníku tak stejně jako u předchozích modelů Mikrograph a Mikrotimer hrají prim stopky a nikoli běžný čas. Tomu ostatně napovídá i absence vteřinky času, stejně tak byste bezvýsledně hledali indikaci data.

7 200 000 kyvů aneb 1 000 Hz

Netradiční lineární oscilátor, který si TAG Heuer nepochybně bude chtít chránit patentem, vykoná každou hodinu neuvěřitelných 7 200 000 kyvů, což je v porovnání s Mikrographem dvojnásobek.

Při srovnání s bájným El Primero (Calibre 36), který TAG Heuer používá u svých vysokých běžně prodávaných kolekcí (Grand Carrera Calibre 36, Monza, Monaco 24) s 36 000 kyvy/h (= 5 Hz) je to rovnou 200 × víc.

A ještě jedno srovnání:

  1. ručka chronografu u hodinek El Primero Foudroyante 1/10th, které nabízejí přímý odečet desetiny sekundy po obvodu číselníku oběhne jednou dokola za 10 s
  2. u Carrera Mikrograph je to jednou každou sekundu
  3. v případě loňského Mikrotimer je to 10 × za sekundu, Mikrogirder 2000 je to pak dvacet oběhů za sekundu
Nepřehlédněte  TAG Heuer Singapore 2010: Monaco a Formula 1 v limitované edici

Při vývoji nového strojku hodináři a inženýři TAG Heuer zjistili, že tradiční systém setrvačky a vlásku by nebylo možné na takto vysokou frekvenci rozkmitat (což se ostatně podařilo na posledy u Mikrographu), proto přišli s tímto zatím unikátním lineárním oscilátorem, který byl prý laboratorně testován až na frekvenci 3 000 Hz. Co to znamená? Asi jen tolik, že TAG Heuer tímto počinem rozhodně neříká poslední slovo a možná není daleko doba, kdy bude představen koncept s přesností 1/10 000 s.

Kromě číselníkového náhledu na oscilátor nabízí pohled na složitý kalibr safírový průhled na dýnku, které je opět opatřeno tmavou povrchovou úpravou. K pouzdru je víčko přichyceno čtveřicí šroubů.

TAG Heuer Microgirder 2000

Průhled odhaluje 4 Hz nepokoj, a velkou základnu strojku zdobenou ženevskými pruhy, logem TAG Heuer a nápisy, které v podstatě kopírují informace uvedené na číselníku. Závaží automatického nátahu má tvar kotvy s výrazným číslem 2000, které půlí nápis Mikrogirder.
Podobně jako u předchozího 1/1000 s chronografu je i novinka představena na gumovém řemenu.

TAG Heuer Mikrogirder 2000 spolu s předchozími přesnými chronografy na videu:

Dostupnost a cena

O ceně je zatím předčasné mluvit, jen pro srovnání: Carrera Mikrograph 1/100th jsou v prodeji za cenu cca 1 050 000 Kč, na které se nemalou měrou podepsalo pouzdro z 18karátového zlata, Mikrotimer 1/1000th jsou pak v ještě omezenějším počtu k dispozici za ekvivalent 65 000 € (cca 1 750 000 Kč). Proto si troufáme odhadovat, že se cena TAG Heuer Mikrogirder 1/2000th s velkou pravděpodobností přeskočí magickou hranici 2 mil. korun.

Zdroj: Calibre 11, TAG Heuer

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*