Zenith El Primero Calibre

Zenith El Primero Calibre

Tag Heuer

TAG Heuer Mikrotimer Flying 1000 Concept dokáže měřit tisícinu sekundy

Stále zajímavější značka TAG Heuer připravila svým fanouškům na výstavě v Bazileji jedno opravdu velké překvapení. Byl zde totiž k vidění koncept Mikrotimer Flying 1000, který je schopen odměřovat čas s přesností 1/1000 sekundy. Oproti modelu Mikrograph, který byl představen v lednu je tak nový koncept desetkrát přesnější.

Na loňské výstavě v Basileji značka Zenith představila svůj strojek, jehož setrvačka kmitala frekvencí 5 Hz, tedy 36 000 kyvů/hodinu. Šlo o první náramkový mechanický chronograf, který umožnil měřit čas s přesností 1/10 sekundy. Po spuštění stopek tak sekundová rafička chronografu oběhla jednou dokola každých deset sekund a na desetisekundové stupnici po obvodu se tak po jejich zastavení dal pohodlně odečíst úsek s uvedenou přesností.

Zenith El Primero Calibre

Jedna desetina sekundy. Poměrně krátký časový úsek, ovšem záleží na úhlu pohledu. I v běžném životě může okamžik člověku změnit celý zbytek života. Nejinak tomu je v případě automobilových závodů, kde i menší zlomek jednotky času nakonec může určit konečného vítěze. Vždyť vůz jen při rychlosti 180 km/h urazí každou desetinu sekundy celých 5 metrů. O vítězi ale mnohdy rozhodují centimetry, tedy setiny až tisíciny sekundy.  

A právě značka Heuer (později TAG Heuer) je snahou o co nejpřesnější měření času pověstná od svého počátku, což ostatně dokazují nejen názvy kolekcí častokrát inspirované legendárními závodními okruhy.

Mikrotimer Flying 1000 Concept: opět první na světě

Nejběžnější frekvence setrvačky u mechanických strojků jsou 4 Hz (28 800 kyvů/h), nový koncept od TAG Heuer ale kromě tohoto nepokoje, který se stará o chod hodinové a minutové ručky obsahuje další, jehož frekvence je rovnou 125 x vyšší. Tedy neuvěřitelných 500 Hz, což při přepočtu na kyvy znamená 3 600 000 půlkmitů každou hodinu, chcete-li 1000 kyvů za sekundu. Zajímavé ovšem je, že touto frekvencí kmitá vlásek, který postrádá věnec setrvačky, což byla doposud nedílná součást každých mechanických hodinek.

Zatímco v úvodu zmíněný kalibr El Primero od Zenithu se mohl chlubit jedním oběhem sekundové rafičky chronografu co deset sekund, v případě Mikrotimeru jde o 10 otáček každou sekundu. Ručka tak rotuje v porovnání s kalibrem El Primero stokrát rychleji. Jde tedy o vůbec první mechanický kalibr o takovéto přesnosti.

Nepřehlédněte  Tržby koncernu LVMH jsou zatím o 30 % vyšší než loni

TAG Heuer Mikrotimer  Flying 1000 Concept Chronograph

Tento zázrak je uchycen v titanovém pouzdře s karbidovou úpravou, jehož průměr je 45 milimetrů. Ze stejného materiálu jsou vyhotoveny tlačítka chronografu i korunka, která je navíc doplněna o pryžovou vrstvu.

Stejně jako v případě Mikrographu hraje i na číselníku Mikrotimeru čas až druhé housle. Primární je totiž velká obvodová stupnice pro odečet tisíciny sekundy. Zatímco obvodový prstenec je v lesku, střed číselníku v jehož výměře obíhá hodinová a minutová ručka je zdoben stylem “Côte de Genève”.

Nečekejte ale klasické dvanáctihodinové rozvržení, menší stupnice totiž slouží k odměřování dvou a půl minuty, což je také maximální rezerva chodu setrvačky, která má na povel chronograf. Subciferník na pozici šest slouží k odměřování desetiny sekundy a jednou dokola oběhne každých pět sekund (1/12 minuty). Setiny a tisíciny pak ukáže hlavní žlutá ručka. Na přiloženém snímku tak stopky ukazují (alespoň doufám) hodnotu 1:45:006.

TAG Heuer Mikrotimer  Flying 1000 Concept Chronograph

Hodinová a minutová ručka je luminiscenční, stejně tak po nasvícení budou ve tmě dobře čitelné popisky arabskými číslicemi. Na číselníku je dále monochromatické logo TAG Heuer.

Během vývoje tohoto in-house kalibru bylo patentováno 11 vylepšení, včetně zmíněného použití samotného vlásku bez kola setrvačky. Otázka ceny a dostupnosti je, stejně jako v případě každého jiného konceptu, předčasná. Jsou tak sice vyrobeny funkční prototypy určené k prezentaci, ovšem o komerčním nasazení zatím nemůže být řeč (pomineme-li skutečnost, že Mikrotimer nikdy nebudou masové hodinky a půjde o přísně limitovanou edici možná v řadech desítek kusů).

TAG Heuer Mikrotimer  Flying 1000 Concept Chronograph

Vlivem extremní frekvence kmitů samozřejmě dochází k velmi rychlému opotřebení některých dílů hodinek a dle informací serveru Calibre11 hodináři značky vyzkoušeli jen v posledních dnech deset různých materiálů na různé části strojku, které jsou nejvíce namáhány. Na druhou stranu, kalibr použitý u Mikrotimeru vychází z modelu Mikrograph, takže se finálních vzorků sběratelé jistě dočkají.

TAG Heuer Mikrotimer Flying 1000 Concept Chronograph na videu:

TAG Heuer Mikrotimer  Flying 1000 Concept Chronograph (technické parametry):

Strojek: mechanický in-house kalibr TAG Heuer Mikrotimer Flying 1000 Concept; automatický nátah; 354 dílů; průměr 35,8 mm (15 3/4´´´); tloušťka 7,95 mm; frekvence 28 800 kyvů/h (=4 Hz, hodiny a minuty); 3 600 000 kyvů/h (= 500 Hz, chronograf); 53 kamenů; rezerva chodu 42 hodin (hodiny a minuty), 150 sekund (chronograf); vůbec první mechanický kalibr schopný měřit tisícinu sekundy; použito 11 patentů
Ukazatelé: hodiny, minuty, 1/1000 sekundy, 1/10 sekundy
Rozměry a materiál pouzdra: průměr 45 mm, titan s karbidovou úpravou
Číselník: černý se zdobením “Côte de Genève”, hlavní stupnice 1/1000s po obvodu, menší stupnice v rozsahu 0 – 150 s (rezerva chodu chronografu), na pozici "6" 5 sekundový sčítač chronografu s přesností 1/10 sekundy, hodinová a minutová ručka i arabské číslice s vrstvou SuperLuminova, monochromatické logo TAG Heuer na pozici "12", nápis 1/1000th Precision  Chronograph
Sklíčko: safírové konvexní s oboustrannou antireflexní úpravou
Luneta: pevná, karbid titanu
Vodotěsnost: 100 m
Tah: polyuretanový
Další: víčko se safírovým průhledem, možnost sledovat oba nepokoje i zdobený rotor
Nepřehlédněte  Brad Pitt v roli manažera baseballového týmu nosí TAG Heuer Kirium

TAG Heuer a důležité milníky v přesném měření času

Hodinářská značka Heuer již roku 1916 představila první kapesní stopky, které umožňovaly měřit čas s přesností 1/100 sekundy (model Mikrograph). O téměř sto let později TAG Heuer představuje vůbec první náramkový chronograf takovéto schopnosti (Calibre 360).

Heuer Mikrograph (kapesní stopky, 1916)1916:  Charles-August Heuer představuje kapesní Mikrograph, první mechanické stopky schopné měřit s přesností 1/50 a 1/100 sekundy. Frekvence kmitání   strojku tak byla 25 nebo 50 Hz. Díky tomu se TAG Heuer stává oficiální časomírou Olympijských her již v roce 1920.

1966: Jack Heuer představuje vůbec první přenosný měřící systém schopný rozlišit 1/1000 sekundy, tím se značce TAG Heuer otevírá pomyslná brána do světa závodů Formule 1.

TAG Heuer Microtimer (přesnost 1/1000 s, 2002)
2002: Uveden první švýcarský náramkový digitální chronograf schopný časové úseky měřit s přesností 1/1000 sekundy. Hodinky Microtimer téhož roku získávají prestižní cenu na soutěži Geneca Watchmaking Grand Prix.

2004: Pro závody Indy 500 zkonstruován první měřící systém s přesností 1/10 000 sekundy.

TAG Heuer Carrera Calibre 360 (přesnost 1/100 s, 2005)2005: První modulární náramkový chronograf s přesností 1/100 sekundy. Hodinky Carrera Calibre 360 v roce 2006 vyhrály cenu Geneva Watchmaking Grand Prix.

Nepřehlédněte  TAG Heuer ukončila spolupráci s Tigerem Woodsem

2006: TAG Heuer vytyčily nový světový rekord, kdy o vítězi semifinále závodu The Race of Champions v Paříži rozhodl rozdíl dvou desetitisícin sekundy mezi konečným prvním místem Mattiase Ekströma ze Švédska a druhým Finem Heikki Kovalainenem. Průměrná rychlost obou jezdců během celého závodu tehdy byla 120 km/h a o vítězi na cílové čáře rozhodlo pouhých 6,6 centimetrů.

TAG Heuer Grand Carrera Calibre 36 Caliper (přesnost 1/10 s, 2008)
2008: TAG Heuer uvádí hodinky Grand Carrera Calibre 36 Caliper, vůbec první mechanický chronograf bez druhé setrvačky stopek s možností měřit čas s přesností 1/10 sekundy (36 000 kyvů/h). Design hodinek byl oceněn prvním místem na soutěži Geneva Watchmaking Grand Prix v kategorii sportovních hodinek.

TAG Heuer Pendulum Concept2010: TAG Heuer Pendulum coby první mechanický strojek řízený magnety (kmity setrvačky 6 Hz). Vysoké frekvence kmitu ovšem není docíleno vláskem, ale pouze střídavým magnetickým polem. Koncept Pendolum se zatím nedočkal komerčního nasazení, bezpochyby ale jde o zajímavý projekt.

2011: TAG Heuer Carrera Mikrograph 1/100th byly vůbec prvním mechanickým strojkem v TAG Heuer Carrera Mikrograph 1/100th Second Chronographnáramkových hodinkách, jehož centrální ručka odměřovala čas s takto velkou přesností (setina sekundy). Část hodinek ukazující čas pohání setrvačka běžné frekvence 4 Hz a rezervy chodu 42 hodin, chronograf pak umožňuje takto přesné měření díky frekvenci 50 Hz. Strojek hodinek je certifikován laboratořemi COSC, pouzdro je zhotoveno z růžového zlata a světlo světa spatří jen 150 kusů.
 

Za 1/1000 sekundy…

…Usain Bolt urazil 1,2 cm když ustavil nový světový rekord v běhu na 100 m (9,58 s)
…leopard při nejvyšší rychlosti urazí vzdálenost 3 cm
…rychlovlak Maglev na trati mezi Pudong a Šanghají urazí 14 cm (rychlostní rekord vlaku 501km/h)
…letoun Airbus 380 na dráze mezi Zurichem a Singapurem uletí 24 cm
…nadzvukové letadlo překoná rychlost jednoho Machu po 33 cm
…projektil vypálený z hlavně M16 urazí dráhu 97 cm
…raketoplán Apollo 10 uletí při nejrychlejším letu s posádkou na palubě 10 metrů
…Země se otočí kolem Slunce o 29,8 metru
…neurony urazí 10 kilometrů
…světlo urazí dráhu 300 km (rychlost 300 000 km/s)

Zdroj: TAG Heuer, Calibre11

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*