TAG Heuer Monaco Mikrograph

TAG Heuer Monaco Mikrograph

Novinky / Tag Heuer

TAG Heuer Monaco Mikrograph: legendární hodinky s moderním kalibrem

Limitovanou edici hodinek Carrera Mikrograph značka TAG Heuer představila již v únoru tohoto roku. Každý ze 150 kusů, který bude vyroben během tří let, přitom ponese cenovku 50 000 USD. Není ale důvod nový in-house strojek stvořit jen pro jeden model a proto se u TAG Heuer rozhodli jej vsadit do legendární řady Monaco.

Mikrograph se stal vůbec prvním mechanickým strojkem schopným měřit čas s přesností 1/100 sekundy. Základem jsou dva nepokoje (a tedy dva barely), z nichž ten běžný s frekvencí 28 800 kyvů za hodinu obstarává chod času, druhý s úctyhodným taktem 360 000 kyvů každou hodinu se pak stará o chod chronografu. Jeho rezerva chodu činí 90 minut, což je tedy maximálně možný odměřovaný časový úsek.

TAG Heuer Monaco Mikrograph

Bylo to právě čtvercové vodotěsné pouzdro, které v době uvedení první verze v roce 1969 spolu s povedeným strojkem  zajistilo hodinkám Heuer Monaco nesmrtelnost. Legenda pokračuje a její zatím poslední kapitolou, dá-li se to tak říci, je model s neobyčejným strojkem TAG Heuer Mikrograph uvnitř.

Nepřehlédněte  Only watch 2011 přinesla na výzkum svalové dystrofie přes 4,5 milionu eur

Ocelové pouzdro měří po straně 43 mm a jeho design je kombinací tradičních tvarů řady Monaco a mírně inovované verze Monaco Twenty-Four. Zůstává tedy vystouplé a zaoblené safírové sklo, které obepíná rám z kartáčované oceli.

TAG Heuer Monaco Mikrograph

Zajímavého provedení se dočkala tlačítka chronografu se středovým půlením, nové tvary lze objevit i na šroubovací korunce s reliéfním logem značky na čele. Víčko hodinek je safírové s náhledem na unikátní kalibr, jehož rotor je zdoben nápisem "Only Watch 2011".

Přesto, že jak Carrera Mikrograph, tak i nová Monaca používají stejný in-house strojek, jejich číselníky jsou dosti odlišné a nutno uznat, že v případě novinky vypadá dosti nápaditěji. Zatímco Carrera mají ciferník v podstatě plochý, Monaca lákají na všemožné zdobné prvky a číselník je mnohaúrovňový.

Rozmístění jednotlivých ukazatelů je následující:

  • středový pískovaný tmavý ciferník ukazuje hodiny a minuty a je nejvýše položený; ručky jsou vyrobeny z karbidu titanu, materiálu, který není běžný
  • pod dvanáctkou je ukazatel rezervy chodu chronografu (je nejníže položený)
  • po obvodu je stupnice pro centrální setinovou ručku chronografu
  • na pozici "3"je minutový sčítač chronografu, se třemi ručkami (0/10/20) na otočném disku (na snímku níže  je měřeno 25 minut)
  • na pozici "9" je mimostředná ukazatel sekund, opět trojice ruček (0/20/40) na otočném disku (na snímku uběhlo téměř 50 sekund)
  • na pozici "6" je sekundový sčítač chronografu, kratší konec ručky ukazuje 31-60 sekund na vnitřní stupnici s tmavým podkladem, delší pak 0-30 sekund na vnější stupnici s bílým podkladem
Nepřehlédněte  Hodinky OMEGA a Victorinox v novém filmu Zdrojový kód

TAG Heuer Monaco Mikrograph (detail číselníku)

Použit je perforovaný kožený řemínek vzoru Barenia, který je výsadou výhradně těch nejluxusnějších kousků. A do takovéto škatulky nová Monaca rozhodně patří. Jak totiž napovídá gravírování na rotoru strojku, světlo světa skutečně spatří pouze jeden jediný kousek a bude tak pro sběratele pořádnou kořistí.

Tak říkajíc ulovit ji ale budou mít šanci až na podzim při příležitosti ukončení světové tour, která se během tvou týdnů postupně přesune ze Singapuru do Hong Kongu, Šanghaje, Pekingu, Tokya, Los Angeles, Milána, Ženevy až do cílové stanice – Monaka – kde budou hodinky v rámci aukce Only Watch 22.září vydraženy. Výtěžek akce bude věnován na podporu výzkumu svalové dystrofie.

Cenu hodinek nepochybně ještě navyšuje dárkový box, který je dílem světoznámého umělce z Jihoafrické republiky Paula du Toita. Vždyť jeho dřívější výtvor byl v roce 2009 vydražen v New Yorku za 3,5 milionu dolarů.

Zdroj: Calibre 11

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*