Heuer Monaco (1969) ve filmu Le Mans (1972)

Heuer Monaco (1969) ve filmu Le Mans (1972)

Tag Heuer

TAG Heuer Monaco V4 Titanium a pohled do historie legendární kolekce

Legendární hodinky Monaco z dílen TAG Heuer přicházejí v novém. Nejde ale o ten legendární chronograf, který proslavil Steve McQueen, nýbrž o novou limitovanou edici uznávaného modelu V4, jehož strojek popírá zavedené pořádky. Stejně jako předchozí edice "vé čtyřek", je i nová kvůli vysoké ceně určena především sběratelům.

Model Monaco nesmazatelně do historie hodinářství zapsaly hned dvě dosažená prvenství. V roce 1969, kdy byl první model hodinek, tehdy ještě pod značkou Heuer, uveden, totiž šlo o první mechanický chronograf s vodotěsným čtvercovým pouzdrem. Ocelový plášť tehdy opatroval strojek Calibre 11 (znám také pod označením Chronomatic), první hodinkový stroj kombinující komplikaci chronografu s mechanismem automatického nátahu.  

Heuer Monaco (1969) ve filmu Le Mans (1972)

Modelová linie Monaco je v historii i současnosti značky TAG Heuer natolik silným pojmem, že ji nelze odbýt  jen krátkou připomínkou historicky první verze, proto následující odbočka mapující některé klíčové modely.

Současná kolekce čítá jak modely s chronografem (černý číselník), tak i typy bez této komplikace s mimostřednou sekundovou ručkou (ty využívají upravený stroj ETA 2895), na výběr jsou dokonce i varianty s bateriovým strojkem. Dámy zaujmou šperkařské modifikace bohatě vykládané diamanty. Světlo světa spatřily i nejrůznější limitní edice a nevšední varianty, za zmínku nepochybně stojí následující z nich:

Monaco 24

Tato řada jednoznačně patří mezi nejluxusnějších z nich. A to především díky použitému kalibru, kterým je Calibre 36, upravený El Primero, který patří mezi nejuznávanější mechanismy s integrovaným chronografem. Stroj byl dále pro tato Monaca dále upraven, běžný plný rotor nahradil prstenec s třemi rameny, jeden ze vzniklých segmentů s vrcholovým úhlem 120 stupňů je zčásti vyplněn – tím pádem je tato část těžší a prstenec tak působí jako závaží a plní tak svoji funkci automatického nátahu. Toto konstrukční řešení navíc odhaluje strojek v maximální možné míře, vidět jsou tak modřené šroubky nebo sloupkové kolo, které se stará o chod stopek.

TAG Heuer Monaco 24 (náhled na strojek Calibre 36)

TAG Heuer Monaco 24 byly představeny v Basileji 2009 jako koncept, finální vzorky se liší:

  • materiálem pouzdra – zatímco koncept představený na BaselWorld se pyšnil pouzdrem z wolframu, který je velmi tvrdý a oproti oceli mnohem odolnější vůči oděru. Této vlastnosti wolframu využívá například hodinářská značka Lüm-Tec produkující i modely se švýcarskými mechanickými strojky. TAG Heuer Monaco 24 určené komerčnímu prodeji mají ocelové pouzdro opatření vrstvou karbidu titanu
  • šrouby navrtané na bocích pouzdra jsou stříbrné (u konceptu byly černé)
  • logo s nápisem TAG Heuer na spodní zkosené hraně pouzdra zmizelo

TAG Heuer Monaco 24 (koncept)

Monaco Gulf

Mnohými proklínané kolmé barevné pruhy spolu s logem společnosti Gulf nad aperturou datumovky se na číselníku modelu Monaco objevily hned několikrát. Proč právě Gulf? Gulf Oil Corp. patřila k největším společnostem obchodujícím s ropnými produkty, vyráběla i motorové oleje a byla tak úzce spjata s automobilovými závody. Ve filmu Le Mans hlavní hrdina v podání Steva McQueena závodí ve voze Porsche 917 s logem Gulf.

Nepřehlédněte  TAG Heuer Singapore 2011: Carrera Heritage a Formula 1 v limitované edici

TAG Heuer Monaco Gulf (2007, černý číselník, plexi sklo, plné víko, 4 000 kusů)

Hodinky TAG Heuer Monaco s logem Gulf jsou vždy limitovanou edicí, v roce 2007 byl uveden vintážní model s referencí CAW211A s černým číselníkem, který v pravé polovině zdobil světle modrý a oranžový pruh coby typické barvy značky Gulf. Nad ciferníkem bylo klenuté plexi sklo, víčko hodinek bylo komplet ocelové. Vyrobeno bylo 4 000 kusů.

TAG Heuer Monaco Gulf (2009, tmavě šedý číselník, safírové sklo)

O dva roky později přichází další model  Gulf (CAW2113), tentokráte s malinko větším pouzdrem se strojkem Calibre 12 uvnitř, číselník byl tmavě šedý, chránilo jej safírové sklo a víčko hodinek bylo s kruhovým průhledem, vyrobeno bylo 2 500 kusů.

Monaco Mikrograph

Opravdovou lahůdku si hodináři TAG Heuer připravili pro letošní dobročinnou aukci Only watch, pro kterou nachystali unikátní kousek hodinek Monaco s mechanickým strojkem, schopným měřit krátké časové úseky s přesností 1/100 sekundy.

Přes uvedené neobyčejné modifikace modelu Monaco dychtí většina sběratelů právě po těch původních, které dělaly společnost Stevu McQueenovi během natáčení snímku Le Mans.

Heuer Monaco Calibre 11 (původní model)

Modrý číselník, s dvojicí bílých subciferníků a netradičně orientovaných hodinových indexů je zkrátka nezapomenutelný.  Tento konkrétní kousek byl ale vydražen v aukci za 87 600 USD a tak zájemcům nezbylo než se spokojit s reedicí nazvané McQueen Monaco, která byla uvedena v roce 2009. Ani ta ale nebyla nijak všední a snadno dostupná, z dílen totiž vzešla série čítající jen tisícovku kusů, cena byla stanovena na 7 600 dolarů.

TAG Heuer McQueen Monaco (2009, limitované reedice, vyrobeno 1 000 kusů)

Reedice spoléhá na strojek Calibre 12 s modulem chronografu od Dubois Depraz. Zajímavostí je, že nově strojky Calibre 11 a Calibre 12 již nepoužívají jako základ stroj ETA 2892 ale její věrnou kopii SW-300 s 25 ložiskovými kameny od konkurenční Sellity. Vzhledem k dnes již jistým omezením dodávek ebauche strojků ETA mimo koncern jde ze strany TAG Heuer o logický krok.

A po 35 letech přicházejí Monaco V4

Široká veřejnost se mohla tímto technickým skvostem vůbec poprvé pokochat roku 2004 na tradiční hodinářské výstavě v Basileji, tehdy ale šlo podobně, jako letos v případě neméně obdivuhodných Mikrotimer Flying 1000 o koncept, jehož vývoj ještě nebyl zcela ukončen.

O celých 36 měsíců se představitelé TAG Heuer vrací na místo činu, tedy na BaselWorld 2007, aby kromě jiných vystavovali i nová Monaca V4 již ve finální podobě.

TAG Heuer Monaco V4 Platinum

Během těch tří let strojek prošel mnoha obměnami, kterým předcházely složité matematicko-fyzikální výpočty. Změnil se třeba profil ozubených řemenů, tedy prvku, kvůli kterým muselo být ústrojí pojato zcela jiným způsobem. Tloušťka řemenů se snížila, profil zubů pak odpovídal evropským normám ISO a nikoli původním NIHS. Při výrobě řemenů byly využity nejmodernější technologie, femtosekundový laser nevyjímaje.

Nepřehlédněte  TAG Heuer a nový strojek Calibre 1887. Podobnost s kalibrem Seiko TC78 čistě náhodná?

Do prodeje hodinky šly až o pět let po své slavnostní premiéře: během roku 2009 bylo ve švýcarských dílnách vyrobeno celkem 150 kusů verze s pouzdrem z platiny 950, jejich cena byla stanovena na 100 000 CH.

TAG Heuer Monaco V4 Platinum

Na kus s výrobním číslem 001/150 by ale ani uvedená suma nestačila, historicky první vyrobený kousek totiž zamířil do charitativní dražby Only watch 2009, jejíž letošnímu ročníku jsme se na ChronoManii věnovali. Hodinky ale byly tehdy vydraženy za sumu citelně nižší a to 15 000 eur.

O rok později, kdy vrcholily oslavy jubilejního 150tého výročí založení značky, pak přichází další limitovaná edice, tentokráte ale s pláštěm z 18 karátového růžového zlata. Sběratelé se tehdy poprali o citelně menší objem, hodinek totiž na svět vzešlo pouhých 60 kusů. Poptávka tak zcela jistě převyšovala nabídku.

Unikátní strojek V4

Až do příchodu strojku vyvinutého pro Monaca V4 byla energie získaná ručním nebo automatickým nátahem pera navinutého do barelu (pérovníku) následně distribuována pomocí ozubených soukolí.

TAG Heuer Monaco V4 detail řemenového převodu

V TAG Heuer ale chtěli přijít s něčím novým a neotřelým, proto zavedené postupy daly stranou a začaly prakticky od nuly pracovat na novém mechanickém strojku. Výsledkem je ryze mechanický kalibr s pásovým převodem, jehož čtyři hřídele s ozubenými koly jsou uspořádány do tvaru rovnoramenného trojúhelníku.

Běžný rotor automatického nátahu je pak nahrazen 12 gramovým závažím z wolframu, který se pohybuje nahoru a dolů mezi čtveřicí pérovníků, což je viditelné zadním průhledem. Dvojice barelů jsou vůči sobě nakloněny pod úhlem 12 stupňů a z profilu tak tvoří písmeno "V", inspirací přitom byly přeplňované motory V6 a V8 (odtud také označení V4).

TAG Heuer Monaco V4 detail řemenového převodu

Použité ozubené řemeny jsou opravdu miniaturní, v nejtenčí částí mají 70 mikronů, což odpovídá tloušťce lidského vlasu. Takto poháněný mechanismus je na rozdíl od běžného efektivnější, přesnější a bez vibrací. Každý takový řemen je velmi pevný a dokázal by udržet až hmotu rovných 40 kilogramů.

Unikátní jsou také použitá kuličková ložiska, s průměrem 2,2 až 4 milimetrů a tloušťkou mezi 0,6 až 1 mm jim totiž náleží superlativ nejmenších na světě. Některé části mechanismu jsou viditelné z horní strany, neméně zajímavý pohled skýtá zadní transparentní víčko.

TAG Heuer Monaco V4 Titanium

Letos uvedená edice TAG Heuer Monaco V4 Titanium Ruthenium and Ceramic je tedy již třetí variantou hodinek, které kombinují legendární jméno, čtvercové pouzdro spolu s komplikovaným in-house strojkem. Doporučená cena se díky absenci drahých kovů snížila na 65 000 švýcarských franků zůstává, výroba je omezena 200 kusy.

Oproti rozměrům prvního konceptu se mírně zvětšilo pouzdro, jeho hrana nově oproti původním 39 mm měří milimetrů třiačtyřicet. Hlavním materiálem pláště je tedy nyní titan, který boduje nízkou hmotností (asi 40 % lehčí než ocel), vysokou odolností vůči korozi a vysokým teplotám a proto se stal základním stavebním materiálem v mnoha technických odvětvích, nevyjímaje letecký průmysl, medicínu nebo svět luxusních automobilů.

Nepřehlédněte  TAG Heuer Racer je luxusní smartphone s vůní benzínu

TAG Heuer Monaco V4 Titanium

Nová Monaca V4 přitom využívají titan třídy T-5, ze kterého jsou vyráběny právě turbíny u motorů letadel nebo nejkvalitnější kloubní náhrady. Titan s leštěným povrchem  je kombinován s bočními vložkami z prvotřídní keramiky. Na zkosené boky pouzdra přesně navazuje masiv safírového konvexního skla, na spodní hraně pouzdra je plastické logo a nápis TAG Heuer.

Hodinky postrádají tradiční číselník, tvoří jej totiž můstky samotného kalibru, které jsou opatřeny vrstvou ruthenia a ozdobeny ženevskými pruhy.

TAG Heuer Monaco V4 Titanium

Strojek sám je svým netradičním pojetím dosti komplikovaný a tak nenabízí žádné přídavné funkce (komplikace). Čas tak ukazuje dvojice středových rafiček z titanu T-5, ze kterého jsou zhotoveny i nevýrazné hodinové indexy. Sekundová ručka obíhá netradičně v pravém spodním rohu u pozice "4".

Mezi nožkami pouzdra je uchycen kvalitní kožený řemen z aligátora s gumovou podšívkou, prošívaný bílou nití, zakončen je překládací sponou z onoho kvalitního titanu.
TAG Heuer Monaco V4 Titanium budou k dostaní v buticích značky již během tohoto měsíce, tedy asi půl roku od uvedení verze Rose Gold.

TAG Heuer Monaco V4 Titanium Ruthenium and Ceramic (tech. specifikace):

Strojek:
  • mechanický in-house strojek s automatickým nátahem pomocí wolframového závaží (12 g), na kterém je číslování kusu ve tvaru xxx/200 (viditelné zádním průhledem)
  • řemenový převod, hřídele uspořádány do tvaru trojúhelníka
  • maximální rezerva chodu 52 hodin
  • 48 ložiskových kamenů
Ukazatelé:
  • hodiny, minuty, sekundy
Pouzdro:
  • kombinace vysoce kvalitního leštěného titanu T5 a jemně broušených keramických vložek
  • rozměr hrany pouzdra 41 mm
  • klenuté safírové sklíčko přesně navazuje na plochy pouzdra a tvoří dokonalý celek, antireflexní vrstva na obou stranách
  • titanová korunka na pozici "3"
  • zadní safírový průhled rozdělen do tří sekcí
  • vodotěsnost 50 m
Číselník:
  • 7 můstků opatřených vrstvou ruthenia je dekorováno ženevskými pruhy
  • dvě centrální ručky a mimostředná sekundová rafička (pozice "4") z titanu T-5
  • viditelný řemenový převod i nepokoj
  • SuperLuminova na hlavní dvojici rafiček
  • rytina V4 na jednom z můstku zvýrazněna bílou barvou
  • logo TAG Heuer na pozici "10"
Tah:
  • ručně vyráběný černý kožený řemen z aligátora s měkčenou povrchovou  je pro vyšší životnost ve spodní části doplněn gumovou podšívkou
  • titanová překlápěcí spona s pojistkou a gravírováním názvu kolekce (V4)
Další:
  • limitovaná edice 200 ks, cena 65 000 USD

Zdroj: WorldTempus, TAG Heuer, Calibre 11, WatchUSeek

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*