Zemřel George Daniels. Geniální hodinář a otec mechanismu Co-Axial

Daniels London / Omega

Zemřel George Daniels. Geniální hodinář a otec mechanismu Co-Axial

Po srpnovém úmrtí geniálního návrháře Géralda Genta hodinářský svět přišel o dalšího velikána. Doktor George Daniels, vynálezce přelomového mechanismu Co-Axial, totiž v pátek 21. října naposledy vydechl. Bylo mu úctyhodných 85 let.

George Daniels se hodinářskému řemeslu věnoval přes 60 let, během kterých neúnavně vymýšlel, jak inovovat krokový chod, základní součást každých mechanických hodinek tak, aby se svou přesností tolik nelišily od bateriových strojků. Ty čistou mechaniku z hodinářského světa před lety téměř smetly. Právě vynález strojku quartz měl totiž v sedmdesátých letech minulého století za důsledek silný útlum tradičního hodinářského řemesla a také zavírání švýcarských hodinářských škol.

A nutno říci,  že se mu to skutečně podařilo, roku 1974 totiž zkonstruoval se dvěma souosými (co-axiálními) krokovými koly. Od vynálezu pákového mechanismu, o který se zasloužil Thomas Mudge šlo o první odlišný způsob konstrukce nejdůležitější části hodinkového strojku po více než 200 letech.

Pákový krokový mechanismus a Co-Axial

Chod mechanismu Co-Axial oproti konvenčnímu pákovému eliminuje tření mezi součástkami a tím snížuje nutnost strojek během prvních několika let provozu dodatečně mazat, a je také přesnější. Danielsův vynález je tak právem ve světě vysoké hodinařiny považován za průlomový.

Daniels byl přesvědčen, že jeho patent změní odvětví mechanických hodinek navždy, a v jednom rozhovoru v roce 2009 uvedl, že tak dramatický průlom ve světě hodinářství už zřejmě nenastane. „Můžete použít na různé díly mechanismu rozličné materiály, ale to samo o sobě nezmění základní chod strojku způsobem, jakým to dokázal Co-Axial“, uvedl dr. George Daniels.

Model systému Co-Axial na videu:

Po kroku Co-Axial nakonec skočila OMEGA

Přes výraznou odlišnost, kterou souosý mechanismus pro hodinářský svět znamenal, nebylo jednoduché najít partnera, který by dokázal zajistit komerční nasazení nové techniky. George Daniels svůj vynález prezentoval mnoha hodinářům, dlouhá léta spolupracoval s Patek Philippe i britskou manufakturou Rolex. Společnou řeč ale nakonec nalezl až s Nicolasem Hayekem, pozdějším šéfem gigantu Swatch group. Právě on totiž pohlížel na novinku správným úhlem a viděl značný potenciál.

Nepřehlédněte  Filmové bondovky jsou tu již 50 let. OMEGA vydá 14 014 číslovaných hodinek

Proto na počátku devadesátých let OMEGA coby člen koncernu zakoupila práva k využívání soukolí Co-Axial. První hodinky využívající nového krokového ústrojí OMEGA uvedla v roce 1999, šlo o limitovanou edici kolekce DeVille (celým označením Omega DeVille Co-Axial Escapement LE), která byla vyrobena v následujících verzích:

  • pouzdro z 18kz zlata a bílý číselník (1000 kusů)
  • pouzdro z 18kt růžového zlata a modrý číselník (1 000 kusů)
  • platinové pouzdro a měděný číselník (100 kusů)
  • asi 20 kusů ve skeletonizované verzi

OMEGA DeVille Co-Axial Limited Edition

Použitým materiálům odpovídaly takové cenové relace. Proto byl první model dostupný i běžným smrtelníkům Seamaster 300 m (reference 2220.80.00), který využíval stejného strojku jako DeVille, tedy kalibru 2500 (nástupce kalibru 1120), derivátu stroje ETA 2892 s integrovaným co-axiálním soukolím. Stejný je použit také u první generace řady Seamaster Planet Ocean bez chronografu. Prvnímu nasazení ale předcházelo několik let pečlivého testování a zkoušení různých materiálů.

OMEGA Seamaster 300 m Co-Axial 2220.80.00 (watchuseek.com)

Významným milníkem byl pro značku rok 2007, kdy byl uveden první in-house stroj (kalibr 8500) s třetí generací krokového ústrojí Co-Axial. Prvními hodinkami s tímto novým strojkem byly opět DeVille. Mechanismus si postupně hledá cestu do všech strojků, které OMEGA u svých hodinek používá, naposledy do typu 9300/9301 (verze se zlatým rotorem) s chronografem, který je srdcem nové generace modelové linie Seamaster Planet Ocean Chronograph a Speedmaster Chronograph.

OMEGA Calibre 8500 na oficiálním videu:

George Daniels při rozhovorech často čelil otázce o budoucnosti svého krokového mechanismu, zda bude časem nejrozšířenějším systémem svého druhu u mechanických hodinek. „Odvětví hodinařiny je od přírody odvětvím značně konzervativním, takovým, které nové techniky přijímá jen velmi pozvolna. Pokud ale některý další výrobce bude chtít u svých hodinek používat jiný typ krokového ústrojí, nakonec skončí u principu Co-Axial, nic lepšího zatím neexistuje. OMEGA již dokázala, že jej lze nasadit do sériové výroby a jsem přesvědčen, že je jen otázkou času, kdy se Co-Axial objeví u dalších značek“, řekl Daniels při jednom interview.

Nepřehlédněte  Omega uvádí Speedmaster Speedy Tuesday Ultraman

Co-Axial i vlastní hodinky. Kapesní i náramkové

Kromě práce na krokovém ústrojí se George věnoval i samotné výrobě hodinek. Jeho díla byla pověstná tím, že vznikala výhradně v jeho dílně, veškeré potřebné komponenty včetně miniaturních šroubků a ozubení byl schopen vyrobit ručně a každé hodinky proto byly skutečným unikátem. Nepočítaje prototypy Daniels během své profesní dráhy vytvořil 37 modelů hodinek, které dnes mají obrovskou hodnotu.

Dr. George Daniels je podepsán hned pod několika technickými knihami z hodinářského řemesla, které sloužily jako výborné studnice informací nejen pro studenty hodinářských škol, ale i hodináře, kteří se ve svém řemeslu chtěli dále zdokonalovat.

Zajímavý moment se odehrál v roce 1997, kdy mladý (tehdy sedmadvacetiletý) hodinář Roger Smith Georga seznámil se svými kapesními hodinkami, které sestrojil pomocí jeho knihy Watchmaking.

Georgovi se výtvor zalíbil natolik, že Rogera přijal k sobě do učení, což předtím (ani potom) nikdy neudělal. Smith se následně podílel na vzniku nové řady hodinek jménem Millenium, jejichž výroba byla zahájena v roce 1998 jako oslava přijetí systému Co-Axial do švýcarského hodinářského průmyslu.

Úzká spolupráce mistra hodináře a jeho nadaného učně trvala tři roky, tedy do doby, než byla výroba modelu Millenium kompletní. Následně si Smith otevřel vlastní hodinářskou dílnu, jen nedaleko od Georga. Jistě ne náhodou je to právě dílna Roger W.Smith jež má spolu se značkou OMEGA právo Co-Axial používat.

Rok 2010 ale oba nestory hodinářství opět přivádí k sobě a před nimi stojí nelehký úkol: George totiž chce k příležitosti 35letého výročí systému Co-Axial vyrobit limitovanou řadu náramkových hodinek. Tentokráte však s vlastním strojkem, navrženým a vyrobeným na území anglického ostrova Isle of Man s podpisem Roger W. Smith Ltd.

Tento strojek s ručním nátahem byl usazen v pouzdře z 18karátového zlata průměru 40 milimetrů. Na stříbrném číselníku  s výrazným zlatým prstencem s římskými číslicemi kroužilo hned pět zlatých rafiček ruční výroby. Kromě dvojice centrální ruček to byla mimostředná sekundovka (pozice „4“), ukazatel data na subčíselníku u pětky a pak indikátor rezervy chodu na půlkruhové stupnici pod dvanáctkou. Styl číselníku tedy vycházel ze staršího Danielsova díla – kapesního chronografu s královskou komplikací tourbillonu, který byl vytvořen v roce 1994.

Nepřehlédněte  Omega Seamaster 1948 Co-Axial London 2012

Výroční edice hodinek byla vyrobena v počtu pouhých 35 kusů, každý kus byl pochopitelně číslován. Cena byla stanovena na pevných 142 tisíc liber včetně daně. Na zakázku bylo vytvořeno dalších 16 kusů hodinek, po čtyřech z 18karátového žlutého, růžového a bílého zlata, poslední čtyři kusy pak z nejcennější platiny.

Visuální prezentace prototypu proběhla teprve loni v listopadu, kdy ale ještě pokračovaly dekorovací práce na strojku. Fungující prototyp byl dokončen letos v říjnu, plánovaného představení hodinek široké veřejnosti, která je naplánována na 10. – 12. listopad v londýnské galerii Saatchi se už bohužel pan Daniels nezúčastní.

Díky jeho práci a světovému věhlasu je Isle of Man entuziasty vnímán jako centrum excelentní hodinařiny, jeho díla jsou vzácná a velice ceněná.

Mnohá ocenění i čestné pozice

George Daniels během svého života působil jako prezident Hodinářského institutu a za úspěchy ve své profesy získal mnohá uznávaná ocenění. Významné bylo udělení Zlaté medaile Tompion od londýnské Company of Clockmakers, která je odměnou za vynikající výsledky v hodinářském řemeslu. Medaile je udělována nepravidelně, ne však vícekrát než jednou ročně. V roce 2010 George Daniels získal hodnost Velitele Řádu britského impéria (CBE je akronym pro Commander of the Order of the British Empire).

Osudnou se mu nakonec stala operace kyčle, po které se objevily neočekávané komplikace. Pohřeb se uskuteční na Isle of Man v průběhu následujících dvou týdnů. Fanoušky této hodinářské ikony bezpochyby potěší, že na podzim příštího roku vyjde biografie od Michaela Cleriza s názvem George Daniels: A Master Watchmaker and His Work.

Zdroj: OMEGA, Wikipedia, DanielsLondon, WatchUSeek, TimeZone

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*