Henri Germain Delauze během svého působení v armádě (vpravo, rok 1949)

Henri Germain Delauze během svého působení v armádě (vpravo, rok 1949)

Rolex

Zemřel zakladatel potápěčské organizace COMEX Henri Germain Delauze

Smutná zpráva zasáhla ve středu minulého týdne všechny příznivce hloubkového potápění. Opustil je totiž vášnivý potápěč, šéf a zakladatel francouzské instituce COMEX Henri Germain Delauze. Organizace svým významem byla totéž jako je NASA pro vesmírný výzkum. Neodmyslitelně spjata byla se značkou Rolex.

Henri Germain Dealuze zakončil svoji pouť po tomto světě v 82 letech a nutno říci, že to bylo putování nesmírně zajímavé a úspěšné. Tento vystudovaný inženýr, konstruktér a podmořský badatel se narodil 17. září 1929 v Cairndow, malé vesnici na jihu Francie. Během dětství se jeho rodina často stěhovala, bydleli tak třeba v Avignonu nebo Toulonu, před jeho 11. narozeniny se ale vrátili zpět do Cairanne.

V roce 1946 Henri nastoupil do Národní akademie řemesel a umění, čímž začala jeho technická studia, ve dvaceti letech získává inženýrský titul a následně odchází do armády k letectvu, díky čemuž se dostává na Madagaskar.

Henri Germain Delauze během svého působení v armádě (vpravo, rok 1949)

Právě zde postupně objevuje svou skrytou vášeň pro moře a potápění. Na Madagaskaru nakonec strávil celé tři roky a ve vodách omývající břehy ostrova uskutečnil i své první profesionální ponory hluboko pod vodní hladinu.

Henri Germain Delauze během svého působení v armádě (vlevo, rok 1949)

Později, v roce 1952 se Henri vrací zpět do Francie, kde se potkává s týmem profesionálních potápěčů Jacquese Cousteaua jménem OFRS (French Office for underwater searches), ve kterém byla i taková jména jako Yves Girault nebo George Beuchat. Henri-Germain Delauze se následně stává součástí tohoto uskupení a plodná spolupráce trvá celé tři roky, v roce 1955 tým opouští.

Nepřehlédněte  Novým šéfem značky Rolex jmenován Gian Riccardo Marini

Následoval přesun do Marseille, kde se věnoval návrhům podmořských staveb, ze kterých vzešel například tunel Bay Havana na Kubě, stavba tehdy zabrala celé 2 roky.

Další jeho kroky směřovaly do Spojených států, konkrétně do Washingtonu, kam byl pozván. Později získal magisterský titul na univerzitě v Berkeley. Poté pracoval jako konzultant při americkém námořnictvu, následovala pozice geologického poradce ropné společnosti v kalifornském Monterey Bay.

COMEX a spolupráce s Rolex

Právě během svého působení v USA si začíná pohrávat s myšlenkou založení vlastního podnikání. Proto 3.října 1961 ve svých 26 letech zakládá společnost COMEX, která se krátce na to dostává do povědomí ropných společností především díky vyspělé technice, v nabídce byly například ceněné robotické ponorky, které se mohly dostat do míst, kde to nebylo pro člověka technicky možné.

Ústředí společnosti COMEX

Ústředí společnosti bylo situováno do francouzského přístavu Marseille, kde leží dodnes. Součástí komplexu jsou například hyperbarické komory, které jsou schopny napodobit podmínky hluboko pod hladinou oceánu.

Henri-Germain Delauze s hodinkami Rolex COMEX SEA-DWELLER (2009)

Začátkem 70.let se o práci Henriho-Germaina začíná zajímat tehdejší šéf manufaktury Rolex Andre Heiniger, kterého zajímal směr, kterým se bude společnost COMEX v následujícím období z pohledu výzkumu a pozorování podmořského světa ubírat.

Hodinky Rolex Submariner s logem COMEX na číselníku

Následovalo uzavření strategického partnerství, jehož součástí byla dohoda, že Rolex vybaví zdarma celý tým potápěčů COMEX hodinkami řady Submariner nebo SEA-DWELLER. Nebyly to ale obyčejné hodinky, u Rolex se totiž rozhodli, že kusy určené týmu COMEX budou mít zvláštní zdobení. Volba padla na velmi výrazné bílé logo COMEX nad názvem modelové kolekce na číselníku. Zdobení se nevyhnulo ani ocelové víčko hodinek. Všechny hodinky Rolex věnované organizaci COMEX pak měli heliový ventil, jako na přiložené fotografii.

Nepřehlédněte  Tiger Woods zažívá comeback. Je novým ambasadorem značky Rolex

Hodinky Rolex Submariner věnované organizaci COMEX

Nutno říci, že tyto hodinky byly vystavovány enormní zátěži, členové týmu COMEX totiž nebyli zrovna nepřátelé vody, naopak pod vodní hladinou ve vysokých hloubkách trávili denně celé hodiny, při kterých na všechny vnější části hodinek působila agresivní slaná voda, pouzdro pak bylo zkoušeno také vysokým tlakem vodního sloupce. Ovšem nebylo zbytí, COMEX se ve svém oboru velmi rychle dostala na vrchol a tak o zakázky nebyla nouze. Poptávka přicházela z celého světa, nejčastěji tým budoval podmořské ropovody nebo samostatně stojící ropné stanice uprostřed širého oceánu. Při každém ponoru byla časomíra Rolex na zápěstí stejně samozřejmou součástí výbavy jako dýchací přístroj.

Práce týmu COMEX

Co z toho vyplývá? Snad jedině tolik, že hodinek Rolex COMEX bylo na rozdíl od běžných sérií vyrobeno velmi omezené množství. Jsou tedy dosti vzácné a sběrateli i entusiasty velmi ceněné. Dá se říci, že Rolex COMEX jsou oproti běžným dobovým Submariner nebo SEA-DWELLER až 10 × dražší a typicky je neseženete pod 50 tisíc dolarů (cca milion korun).

Nepřehlédněte  James Cameron s hodinkami Rolex Deepsea Challenge pokořil Mariánský příkop

Hodinky Rolex Submariner věnované organizaci COMEX

Zajímavou informací je, že se hodinky věnované organizaci COMEX nikdy nedostaly do veřejné prodejní sítě a pro běžného smrtelníka tak bylo prakticky nemožné se k takovým rolexům dostat.

COMEX =  jednička v konstrukci miniponorek

COMEX se později stala součástí francouzsko-kanadského konsorcia, které se proslavilo výrobou prvních nukleárních miniponorek určených ostrému nasazení při průzkumu pod arktickými ledovci.

Ponorka dostala jméno SAGA, ovšem tu začal původně budovat Jacques-Yves Cousteau, další v tomto článku již zmíněný velikán studia podmořského světa. Z důvodu nedostatku financí ale zůstalo jen u konceptu, Henri-Germain Delauze ale slibný projekt později oživil a dovedl k úspěšné realizaci.

Henri-Germain a francouzský prezident Jaqcues Chirac (1897)

Na přiloženém snímku z roku 1987 je zachycen Henri-Germain Delauze spolu s tehdejším francouzským prezidentem Jacquesem Chiracem při oficiální uvedení ponorky SAGA COMEX DEEP-SEA Submariner.

Začátkem roku 2007 věnovala společnost COMEX pětici svých ponorek – Sub Total, Remora 600, Moana III, Globule, Mob 1000 – námořnímu muzeu Cité de la Mer  ve francouzském Cherbourgu. Součástí netradičně tvarovaného muzea je například cylindrické akvárium 8 metrů široké a 10 metrů vysoké nebo obří expozice nejrůznějších s tématem souvisejících exponátů.

Zdroj: RolexBlog.blogspot, Wikipedia, Rolex

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*