Současná kolekce OMEGA Planet Ocean (Calibre 2500, verze s chrono Calibre 3313)

Současná kolekce OMEGA Planet Ocean (Calibre 2500, verze s chrono Calibre 3313)

Omega

OMEGA na BaselWorld 2011: Planet Ocean a Speedmaster s novým in-house strojkem

Představení vlastního in-house kalibru je pro každou hodinářskou manufakturu velkou událostí. A takovou se patří situovat na to nejprestižnější místo. A může být  vhodnější příležitosti, než je největší výstava svého druhu vůbec? OMEGA správně usoudila, že nikoli  a v Basileji uvedla in-house strojek se soukolím Co-Axial. Novinka nese označení 9300/9301.

Historie souosého kalibru (Co-Axial) se začala psát již roku 1999 a od té doby stihla OMEGA uvést řadu vlastních strojků s tímto konstrukčním vylepšením, které eliminuje tření mezi díly a prodlužuje tak životnost celého mechanismu.

Co-Axial se postupem let objevil v celé řadě kalibrů, roku 2005 se poprvé objevuje v osobité kolekci Planet Ocean.

V základní hierarchii lze tuto kolekci členit následovně:

  • Planet Ocean (průměr 42 mm, strojek OMEGA Calibre 2500)
  • Planet Ocean Chrono (průměr 45,5 mm, strojek OMEGA Calibre 3313)
  • Planet Ocean XL (průměr 45,5 mm, strojek OMEGA Calibre 2500)

To mluvíme o pánské kolekci, v případě dámské má větší varianta průměr 42 mm, menší (paradoxně verze s chronografem) pak měří jen 37,5 milimetru.

A proč zde podrobněji zmiňuji právě řadu Planet Ocean? Důvod je zřejmý, inovovaná verze této edice je jedním z prvních modelů, ve kterých se nový Calibre 9300/9301 objeví.

Současná kolekce OMEGA Planet Ocean (Calibre 2500, verze s chrono Calibre 3313)

OMEGA Calibre 9300/9301

Má-li představovaná novinka nějaký primát, nepochybně to zvyšuje její atraktivitu a nový kalibr číslovaný 9300/9301 jedno prvenství má. Jedná se totiž o vůbec první in-house kalibr se soukolím Co-Axial s chronografem.

Je pravdou, že zmíněné Planet Ocean Chrono obě zmíněné nabízejí, ovšem ve skutečnosti tento kalibr s rezervou chodu 55 hodin není ryzím in-house strojkem, ale jen poupraveným mechanismem Piguet 1285.

OMEGA Calibre 9301 (in-house Co-Axial kalibr s chronografem)

Hlavním rozdílem z vnějšku, tedy viditelným na číselníku hodinek s novým strojkem je absence jednoho sčítače chronografu. Novinkou totiž je, že se hodiny i minuty sčítají na jednom subciferníku (pozice 3). Větší ručka přitom počítá minuty, menší pak hodiny.

Na protější straně číselníku pak je subciferníku sekundovky. Stejný systém dvojitého sčítání času na jednom ciferníku používají některé manufaktury (IWC, Patek Philippe) již delší dobu. Oproti zvyklosti tak minutový sčítač oběhne jednou dokola každou hodinu a nikoli půlhodinu, jak tomu bylo u původní verze Planet Ocean Chrono (a pochopitelně nejen tam).

Nepřehlédněte  Přichází nová generace legendárního chronografu Omega Seamaster Diver 300 m

Z konstrukčního hlediska jde opět o moderní chronograf se sloupkovým kolem (column-wheel). Start a stop chronografu tak fungují zcela nezávisle na sobě a nehrozí tedy poškození mechanismu při nechtěném umáčknutí nulování stopek.

Křemíkové kolo a vlásek (materiál Si 14)

Pero nepokoje je pak vyrobeno z křemíku, jeho chod tak není ovlivněn účinky magnetického pole. Křemík má mimo dalších pozitivních vlastností vysokou mez únavy a dlouhou životnost, což spolu se soukolím Co-Axial dělá z nového kalibru strojek hodný velké pozornosti. Hlavním slovo při jeho vývoji měl duchovní otec systému Co-Axial, britský hodinářský mistr Dr. George Daniels.

OMEGA Calibre 9300/9301 v kostce:

  • Průměr: 31,851 mm (dřívější kalibr 8500 je menší: 29 mm)
  • Tloušťka: 5,5 mm
  • První in-house kalibr OMEGA se soukolím Co-Axial a chronografem
  • Konstrukční řešení se sloupkovým kolem a vertikální spojkou pro bezpečný chod a ovládání chronografu
  • Rezerva chodu: 60 hodin (dva barely)
  • Certifikace COSC Chronometer: maximální denní odchylka -4 až +6 sekund
  • Rotor strojku zdoben "Cotes de Geneve"
  • Verze 9301 má luxusně zdobený rotor z 18kt zlata

OMEGA Seamaster Planet Ocean: titan, keramika a LiquidMetal

Doposud byly pánské hodinky z kolekce Planet Ocean vyráběny výhradně z hmotným ocelovým pouzdrem. Hmotnost verze s chronografem  a ocelovým tahem tak atakovala téměř čtvrtkilogramu, což už je pro řadu potenciálních zájemců přeci jen dost.

Milovníci ne tak hmotných hodinek tak zcela jistě ocení, že OMEGA u faceliftu kolekce vsadila vedle oceli i na titan s mnohem nižší měrnou hmotností. Ten ale není jediným materiálem, který je na pouzdře hodinek použit. Jednosměrně otočná luneta je z keramiky a její popisky pak z dalšího extrémně odolného materiálu, označovaného jako Liquid Metal. Nejde přitom o první spojení hodinek OMEGA a tohoto materiálu, na sklonku roku 2009 byla představena speciální edice Planet Ocean Liquid Metal.

OMEGA Seamaster Planet Ocean Titanium Liquid Metal (Calibre 9500)

Letos představený facelift je v obou případech rozměru 45,5 milimetru. Verzi bez chronografu pohání známý strojek OMEGA Calibre 9500. Přebarvil se celý číselník i luneta, černou nebo trochu výstřední oranžovou tak vystřídala umírněnější modrá. Tvar masivních indexů i ruček zůstal stejný, těšit se tak můžeme na jejich výbornou čitelnost i za tmy. Věnec datumovky zůstal po vzoru původní generace černý. Hodinky budou k dispozici s titanovým tahem nebo modrým polyuretanovým řemínkem s bílým prošitím.

Nepřehlédněte  OMEGA Ladymatic v růžovém zlatě: dechberoucí luxus pro dámy

OMEGA Seamaster Planet Ocean Chrono (Caliber 9300)

Vše výše uvedené platí i pro verzi s chronografem, tu ovšem pohání právě představený Calibre 9300/9301. Velikost zůstala stejná, na číselníku se odehrály menší změny, které jsou zčásti naznačeny v úvodu článku. Jelikož se hodiny i minuty chronografu sčítají na jednom ciferníku, ve spodní části číselníku se uvolnilo místo, které zabraly nápisy: Co-Axial, Chronometer a 600m/2 000ft. Datumovka se pak přestěhovala z pozice "4,5" na běžnější šestku. U této verze jsou modře zdobena i tlačítka chronografu a navíc se bude kromě modré vyrábět i v původní oranžové a černé verze s ocelovým pouzdrem.

OMEGA Seamaster Planet Ocean Chrono (Caliber 9300)

Změny dosáhly i na masivní víčko hodinek, odkud zmizela povedená reliéfní rytina mořského koníka, nastoupilo safírové sklo, aby mohl majitel obdivovat chod strojku a jeho bohaté zdobení.

OMEGA Speedmaster Professional Chrono

Omlazení se na Basileji dočkal také dnes již legendární chronograf OMEGA Speedmaster, jehož první verze byla představena před více než půlstoletím a jsou známy jako první hodinky na Měsíci. Tím novým prvkem je samozřejmě element, který hraje v tomto článku prim, kalibr 9300/9301.

Pouzdro hodinek je v porovnání s novou edicí Planet Ocean menší, i když jen nepatrně. Speedmastery mají v průměru 44,25 milimetrů, PO jsou tak bez korunky větší jen milimetr a čtvrt.

OMEGA Speedmaster Professional Chrono (Calibre 9300/9301)

Členění číselníku je díky shodnému strojku totožné jako u nových Planet Ocean Chrono, Speedmastery ale mají obdélníkovou aperturu data na šestce.

Hodinky budou k dispozici v trojím provedení:

  • pouzdro z nerezové oceli, černý číselník a k tomu ocelový tah nebo černý kožený řemínek
  • pouzdro z 18kt zlata, černý keramický číselník (s prvky z 18kt zlata), kožený řemínek
  • pouzdro z platiny, černý číselník s ručkami z 18kt zlata

V porovnání s Planet Ocean působí číselník Speedmasterů trochu prázdněji, důvodem jsou samozřejmě ne tak tlusté a masivní ručky, přesto bude i zde díky materiálu SuperLuminova zajištěna velmi dobrá čitelnost času i za tmy.

OMEGA Speedmaster Professional Chrono (Calibre 9300/9301)OMEGA Speedmaster Professional Chrono (Calibre 9300/9301)

Nové OMEGA Speedmaster Professional Chrono Caliber 9300/9301 budou k dostání v průběhu roku za cenu od 8500 USD (ocelová verze). Cenovka platinové bude zhruba čtyřnásobná a zájemci si tak budou muset připravit ekvivalent ke zhruba 35 000 amerických dolarů.

OMEGA DeVille Hour Vision Skeleton

OMEGA není nováčkem ani v oblasti tzv. skeletonových hodinek, jejichž konstrukce dává možnost i s přední strany nahlédnout do strojku hodinek. Běžný číselník tak chybí. Tento styl se dostal do širšího povědomí díky Pařížskému hodináři Andre-Charles Caronovi již v osmnáctém století, kdy byly takové hodinky vyráběny ve specializovaných hodinářských ateliérech.

Nepřehlédněte  OMEGA Seamaster 300 m Chronometer 2011. Ve znamení změn

OMEGA v posledních dvaceti letech také fanouškům tohoto stylu luxusní časomíry připravila několik modelů. Jmenujme třeba Speedmaster Apollo (1994), o čtyři roky později pak značka oslavila 50tileté jubileum této kolekce (Speedmaster) speciální edicí, opět se skeletovým pouzdrem. V portfoliu bychom pak našli i několik skeletonových hodinek s tourbillionem

Omega De Ville Hour Vision Skeleton (Calibre 9301)

V Basileji pak byl k vidění vůbec poslední model tohoto typu – Hour Vision Co-Axial Skeleton Platinum LE. Hodinky využívají strojku 8404 (co-axial, křemíkový vlásek), který je postaven na základech kalibru 8500 (in-house OMEGA), ovšem je upraven tak, aby bylo do jeho útrob lépe vidět.

Proces skeletonizace je velmi složitý, což spolu s 41 mm velkým platinovým pouzdrem a zdobeným rotorem z 18kt zlata vyhnalo výslednou cenu této limitované edice k téměř 50 000 dolarů.  Hodinky budou dodávány k černým koženým řemínkem.

OMEGA Ladymatic

Zatímco doposud zmiňované novinky OMEGA byly určeny spíše pánskému zápěstí, nové Ladymatic naopak padnou ženám. Pevná luneta hodinek je zdobena 184 diamanty (1,04 kt). Perleťový číselník je zdoben reliéfní texturou supernova, která je od středu směre k okrajům ciferníku výraznější.

Na pozici "3" je datumovka a nad ní leštěný diamand, brilianty jsou pak i na jedenácti hodinových pozicích (celková jejich hmotnost dosáhla 0,12 kt). Ručky i 18kt bílého zlata jsou vybaveny vrstvou SuperLuminova. Diamant je i vsazen i do čela korunky.

OMEGA Ladymatic (Calibre 8520/8521)

Použitý strojek (calibre 8520/8521) se chlubí jako nejpřesnější malý mechanický strojek vůbec (malý v tomto případě znamená průměr do 20 mm včetně). Hlavní devizou je i zde hnutí Co-Axial, spolu s křemíkovým vláskem. OMEGA tento materiál označuje zkratkou Si 14. Strojek je díky své konstrukci bytelnější a lépe odolá prudkým otřesům. Stupeň vodotěsnosti hodinek je 10 atmosfér (100 m).

Nové OMEGA Ladymatic byly v Basileji prezentovány na ocelovém tahu s patentovaným článkovým vzorem a motýlkovou sponou.

Zdroj: OMEGA, WatchUSeek, Hodinkee

Zanechat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*